چگونه از جواهرات توپاز محافظت کنیم؟

دانشمندان ايرانى مانند ابوريحان بيرونى و ابوعلى سينا در دوره اسلامى بررسیهایی در مورد این کانی انجام دادهاند؛ کم توجهى ايرانيان قديم به الماس به خاطر نبود معادن آن در ايران يا سرزمينهاى نزديک به آن بوده است. ولی دیده میشود که دولت افغانستان دنبال دزدان و آدمکشان مانند طالب حزب اسلامی جهادی است. این سنگ در رنگهای مختلفی یافت میشود به همین خاطر در جواهرسازی کاربرد زیادی دارد. توپاز یک سنگ قیمتی ارزشمند و زیبا است که رنگهای متنوعی دارد و بر همین اساس قیمتهای آن هم متفاوت است. در صورت ابتلا به مشکلات کیسه صفرا یا در صورت سابقه برداشتن کیسه صفرا، به دلیل اختلال در هضم برخی مواد غذایی، بهتر است فرد رژیم غذایی خاصی را دنبال کند که ممکن است بر اساس نوع سنگ صفرا، متفاوت باشد.

وی اضافه کرد: زیورآلات ما، مشتریان خاص خود را دارد و بیشتر افرادی که به زیورآلات قدیمی علاقهمند هستند و یا به خواص درمانی سنگها اعتقاد دارند، مشتری مجموعه ما هستند. ۳. دربعضی معادن تفنگ سالاری حکمفرما است؛ که یک مشکل بزرگ دیگر است که وطن ما با آن دست وگریبان است. بزرگترین پروژه زراعتی که وطن را خود کفا میکند استفاده ار آب دریای آمو هلمند دریای کابل وسایر دریاها غرض آبیاری ۴ میلیون هکتار(۴۰ میلون جریب) زمین لامزرع کشور میباشد.. مثلاً اگر معدن مس عینک و حاجی گک رابا کشور چین و غیره قرار داد مینماید درعوض اولا مواد را پخته شده سپس ازین خاک خارج نمایند نه بشکل خام یعنی درهمین کشور تولید صورت گرفته سپس صادر شود..

الی اکنون کسی نمیداند چه راز بین طالب انگلیسها و امریکایها بوده است چرا امریکایها با انگلیسها درهمین منطقه بمخالفت همدیگر پرداختن. تا اکنون ۱۰۶ معادن افغانستان به موسسات خصوصی واگذاری شدهاند. این واقیعت است استفاده از معادن کمک کننده خوب اقتصاد ما است اما نه به خصوصی. امروزه توصیه ما تعدیل رژیم غذاییاست. بزرکترین فلاکت اینست که پاکستان مرکز خرید مواد قاچاقی در همسایگی ما قرار دارد. «دا بله خوشحالی». اینست نتیجه خصوصی سازی معادن.

۵. بعض از دوستان خارجی و داخلی باور دارند که نجات کشورما از شر فقر وناداری همانا استفاده از منابع طبیعی وتحویل دهی آن به سکتورهای خصوصی است. ۱۲. در خصوصی ساختن معادن باید معادن با سکتورهای خارجی و داخلی قرار داد شود. ۷. حدود ۹۰ فیصد این معادن در زمان ظاهر خان تثبیت گردیده بود؛ ولی کدام مؤسسه داخلی یا خارجی (به جز گاز افغانستان) حاضر نبود که در استخراج این معادن قرار داد نماید. برای مدت طولانی دانشمندان پی بردند که آیا اشکال موزانایت به طور طبیعی بر روی زمین تشکیل می شود یا خیر. به طور کلی سنگ یشم یا جید (Jade) به دو گروه جیدیت و نفریت تقسیم بندی میشود.

بطور كلي کانسارهای الماس را در دو گروه ذخاير معمول و غيرمعمول قرار مي­دهند. در منطقه ساغند يزد، کارشناسان به ذخاير اورانيوم بيش از 3 هزار تن و موليبدنیوم 4 هزار تن دست يافته اند. دوستان از قضیه ابراهیم عادل و شرکای آن خبر ندارد که روی چه بند وبستهای مخفی دومین رشوت جهانی یعنی ۵۰ میلون دالر را بدست آورد یعنی به کشور چین هم باور چندان نیست. این کشور دارای معادن جامد مایع وگازی اند میتواند تا نسلها هرنوع ضرورت مارا پوره کند.

گونه سرخ و شفاف آن بعد از الماس از برترین سنگ های کشف شده تا به حال می باشد و هرچقدر ابعاد آن درشت تر و همینطور رنگ آن خوش رنگ تر باشد گرانبهاتر می باشد. حال طالبان از اداره پاکستان خلاص گردیده در تحت اداره دسته کشورهای آسیائی انتقال یافت . کنترول این معادن بدست مافیا و طالبان اند. با تحولدهی آن افغانستان سالانه ۲ میلیارد دالر بدست آورده ازین پول در سایر پروژهها استفاده میشود.

سنگ صفراوی رنگدانهای: این نوع از سنگ کیسه صفرا زمانی ایجاد میشود که ماده بیلی روبین بیش از حد مجاز در صفرا وجود داشته باشد. احتمال دارد که این نشانه ها در اثر شرایط دیگری جز سرطان باشند. سنگ هایی که باعث ایجاد هیچ علامت و نشانه ای نمی شوند، معمولا به درمان نیاز ندارند. یکی از بارزترین نشانه های سنگ کیسه صفرا درد در ناحیه شکم است که به ویژه پس از وعده های غذایی چرب شکل گرفته و از بین می رود.

از این رو اغلب این سنگها به شکل گلابی یا بیضی کشیده برش داده میشوند. عقیق ها به شکل گرد یا مغز بادامی هستند. نکته مهم این است که در ارزش گذاری سنگ زمرد فاکتورهایی مثل کشور یا محل استخراج مهم نیستند بلکه ویژگی هایی نظیر رنگ، پاکی و نوع تراش بر روی آن تاثیر دارند. صفرا مایعی است حاوی کلسترول و املاح که وقتی میزان کلسترول مایع صفرا از حدی بیشتر شود بهعنوان هستهای برای تشکیل سنگ عمل میکند و بهتدریج سنگ یا سنگهایی در داخل کیسه صفرا ایجاد میشود. زیرا آب کرنبری حاوی فیبر است و میتواند سطح کلسترول را پایین بیاورد و از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری کند.

افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود. بناً از تمام نهادهای شریف وطنی احزاب و سازمانها سیاسی پارلمان افغانستان وسایر نهادها و رسانهها تقا ضامی نمایم تا جلو خصوص سازی معادن افغانستان را که توسط چهار وزارت مانند وزارت معادن، تجارت، خارجه و مالیه سازماندهی میشود گرفت. ۲. دربعضی از معادن حاکمیت دولتی وجود نداشته خیلیها مشکل است تا در آنجا سرمایهگذاری گردد.

باز پس کردن این مردم از چوکی دولتی خیلی مشکل خواهد بود. همانطوریکه تانکهای افغانستان توسط همین مردم به نرخ آهن فروخته شد معادن هم بنرخ سنگ فروخته خواهد شد. به گفته یکی از قومندانان با احساس به مردم کابل «ازجهادی کسی خیر نمیبیند خدا شما را ازشرش نجات دهد . گرانیت ها سخت و محکم هستند و در برابر نفوذ آب از خود مقاومت نشان داده و می توان از آنها در محیط های صنعتی استفاده نمود، زیرا قدرت تحمل زیادی دارند و در صنعت ساختمان سازی گرانیت ها جزء مصالح با دوام به شمار می روند.

۷ – شواهد محتمل نشان میدهد که مصرف مقدار زیادی حبوبات ، میتواند احتمال ایجاد سنگ صفرا را افزایش دهد . این امر به ازبین بردن مواد زاید، افزایش تولید ادرار و بهبود گوارش کمک میکند. برخی عوامل ژنتیکی نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگهای اسید اوریک را افزایش دهند. این الماس در سال 1739 با وزنی معادل 186 قیراط به نادر شاه افشار اهدا شد اما اکنون دربرج لندن نگه داری می شود و کشورهای مختلفی از جمله ایران ادعای مالکیت آن را دارند .

۴. تبلیغات ثروت مند شدن افغانستان حس کینهتوزی همسایه گان را همین اکنون براه انداخته. دلیل عمده آن بودکه کسی خیانت نمیتوانست ولی اکنون باین شرایط امکان دارد در استخراج معادن خیانت وتقلب صورت گیرد. ولی در عقب پرده ریافت بهانه است که چگونه کشورهای جهان از این خاک خارج گردیده شرایط عام وتام در کنترول امریکا قرار گیرد. جالب اینکه طالب بی فرهنگ از موضوع معادن آگاه شده تلاش دارد تا کنترول تمامی معادن را در دست گیرد. این نوع سنگ آنتیک نسبت به سنگ های معمولی دارای کمترین پرتی هستند و این مسئله باعث می شود تا از لحاظ هزینه مقرون به صرفه باشند.

بدین لحاظ جنگ وبد امنیتی در ولایت قندهار و هلمند وجود دارد. بدین لحاظ کشورهای جهان هر روزه تبلیغات منابع طبیعی افغان را به نشر میرسانند تا جهان وملت افغانستان امید وار باشند. مهارت گوهرتراش در این بخش بسیار مهم است و انواع گوناگونی از تراش های مختلف ابداع شده اند تا طیف گسترده ای ازسنگ های قیمتی را در بهترین حالتشان نشان دهند. ای کاش چنین باشد. به عنوان مثال ، کرم گرما ، ظرافت سیاه ، قرمز قدرت و رنگ قهوه ای انعطاف پذیری را منتقل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید