فواید، مضرات و خواص شیر – نوشیدن شیر برای چه افرادی مضر است

شیر بوفالو نسبت به شیر گاو دو برابر چربی بیشتر دارد. تحقیقات نشان میدهد افرادی که به صورت منظم روزانه حدود ۵۰۰ گرم ماسـت خوشمزه و ترش میخورند، تقریبا ۲۲ درصد بیشتر وزن کم میکنند و به طور باورنکردنی ۸۱ درصد بیشتر از کسانی که فقط کالری مصرفیشان را محدود میکنند، چربی شکمی از دست میدهند. یک مطالعه نشان میدهد مصرف ماست یونانی به عنوان میانوعده وسط روز به دلیل پروتئین بالا منجر به گرسنگی کمتر و احساس سیری بیشتر میشود. تحقیقات نشان داده است که کودکان از زمانی که شروع به غذا خوردن میکنند میتوانند از ماست های تازه و شیرین استفاده کنند. اسید فولیک باعث پیشگیری از نقایص جفت و جنین شده و عملکرد رشد جنین را بهبود میدهد. توصیه میشود که در این دوران از ماست موسیر ارگانیک استفاده شود تا بیشترین مواد مغذی به بدن برسد و سلامت مادر و جنین تامین شود. یکی از بیماری های شایع در دوران بارداری یبوست است که می توانید با مصرف صیفیجاتی مانند موسیر آن را کنترل کنید. بنابراین میتوانید برای داشتن استخوان های محکم و سالم از محصولات لبنی مانند ماست که سرشار از کلسیم هستند استفاده کنید و در کنار آن موسیر را به عنوان یار کمکی به کار ببرید.

علاوه برآن موسیر با افزایش ترشح صفرا، هضم غذا را سریع تر کرده و عملکرد روده ها را نیز بهبود میدهد. در واقع موسیر سرشار از مواد معدنی است که نقش موثری در کنترل فشار خون، بهبود عملکرد قلب و کلیه ها دارد و به انقباض های عضلانی کمک میکند. همین ترکیبات باعث شده است که ماست موسیر را به عنوان یک ماده ی غذایی دوستدار سلامت استخوان بشناسند. پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها قدرت خود را از دست می دهند، حفره دارند و یا حتی شکسته می شوند. همچنین از این ماده به عنوان یک اسکراب لایه بردار نیز میتوان استفاده کرد و پوست های مرده و خشک را از بین برد. از دیگر خواص این ماده خوراکی میتوان به مرطوب کنندگی، آب رسانی، لایه برداری، کاهش جوش و آکنه، از بین برنده لک و نقص، کاهش سیاهی دور چشم، پیشگیری از بروز چین و چروک، مقابله با عفونت های پوستی، بهبود آفتاب سوختگی، کاهش خارش و سوزش، درمان خشکی پوست و شفاف کننده پوست اشاره کرد.

به علاوه، بخشی از آهن مورد نیاز در بارداری را تأمین کرده و برای کاهش سردرد های میگرنی و تنظیم قند خون در بیماران دیابتی مفید است. به طور کلی میتوان گفت که این ترکیبات به رقیق شدن خون کمک میکنند و تجمع پلاکت ها را کاهش میدهند. کفیر، به طور معمول حاوی سه برابر مقدار پروبیوتیک نسبت به ماست است. توفو یا پنیر سویا، پنیری اصالتا مربوط به شرق آسیا است است که بین گیاهخواران و علاقهمندان به غذاهای کشورهای چین و ژاپن بسیار محبوب است. جلال متینی در دهۀ هشتاد میلادی با چاپ چند مقاله در مجلۀ ایران­نامه (متینی، کوش و کوش پیلگوش، صص 290 تا 300) با بهره­گیری از نسخۀ خطی کوش­نامه، برای نخستین­بار دریچه­ای نو را بر روی پژوهشگران گشود و پس از آن با چاپ منظومۀ کوش­نامه (متینی، کوش و کوش یا گوش، صص1 تا 14)، سند جدیدی را از مناسبات ایران و کره را معرفی کرد، در واقع، منظومۀ کوش­نامه پیشینۀ مناسبات ایران و کره را به دورۀ اسطوره­ای و پیش از اسلام می­برد و مشخص می­کرد که ریشۀ این روابط بسیار قدیمیتر از دوران اسلامی بوده است و در واقع، این ایرانیان بودهاند که سیلا یا بسیلا را به جهان اسلام معرفی کردهاند؛ چه، به نظر میرسد که داستان کوش­نامه در اصل به زبان پهلوی نوشته شده2 و در اواخر قرن پنجم و یا اوایل قرن ششم هجری 3،­ روایتی از این داستان به دست حکیم ایرانشان بن ابی الخیر رسیده و آن را به شعر فارسی درآورده است4.

ماست موسیر به دلیل داشتن ترکیبات گوگردی از خواص ضد باکتریایی برخوردار است. ماست و موسیر دارای ویتامین های A و C، کلسیم، منیزیم، فسفر، فولات و آنتی اکسیدان ها می باشد.طبع ماست و موسیر معتدل می باشد. اختلال پوست مثل خارش، جوش زدن، واقعاً باعث می شود که احساس ناراحتی بکنید. شیر باعث می شود تا پوست بدن هیدراته شده و نرم تر شود. در نتیجه روده های انسان سالمتر می مانند . ترکیباتی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر باعث تقویت و استحکام استخوان ها شده و مصرف آن در دراز مدت از بروز پوکی استخوان جلوگیری میکند. در نتیجه، ۶۵٪ از صنایع سنگین کره در شمال واقع شده بود، اما به دلیل زمین ناهموار، تنها ۳۷٪ از کشاورزی آن را در اختیار داشت. در واقع افرادی که از مشکلات دستگاه گوارشی رنج میبرند به راحتی میتوانند از موسیر چه به صورت خشک، تر و پخته شده استفاده کنند. برخی افراد عقیده دارند که مصرف ماست موسیر در دوران بارداری مشکل ساز و حامل عوارض است. رسوب چربی در رگ های خونی باعث ایجاد لخته خون در رگ ها شده و میتواند مشکل ساز باشد. اما باید گفت که نه تنها مصرف این ماده غذایی مشکل ساز نیست بلکه بسیار مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید