سنگ کیسه صفرا

علت سنگهای رنگدانه ای روشن نیست. سنگهای رنگدانه ای سنگهای کوچک و تیره ای هستند که از بیلی روبین ساخته می شوند. دو نوع سنگ صفراوجود دارد، سنگهای کلسترولی و سنگهای رنگدانه ای هستند. به اين نوع جراحي کوله سيستکتومي گفته مي شود. سرکه سیب برای هر نوع بیماری سنگ صفرا موثر است و قابل اعتماد است. درد ناشی از سنگ کیسه صفرا ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه یابد. بهبودي معمولاً يک شبه در بيمارستان حاصل مي شود و با چند روز محدوديت کار و فعاليت در خانه ادامه مي يابد. شما از طریق چیدانه میتوانید خدمات طراحی دکوراسیون منزل، محل کار و یا هر محیط دیگری را به کارشناسان بسپارید تا بهصورت حرفهای برای شما انجام دهند.

از یک سو باید آب آرسنیکدار و گرد و غبار معادن را به جان بخریم و از سوی دیگر در میان تلی از زبالههای رها شده نفس بکشیم بعد میگویند مسائل بهداشتی را رعایت کنید کرونا دلش به حالمان سوخته که این طرفها پیدایش نمیشود. این مجاری شامل مجاری کبدی است که صفرا را از کبد خارج می کنند، مجرای کیسه ای که صفرا را به کیسه صفرا می برد و از آن خارج می کند (شبیه یک کوچه بن بست که ورود و خروج یک مسیر است ) و مجرای مشترک صفراوی که صفرا را از مجرای کیسه ای و مجاری کبدی به روده کوچک می برد ( شبیه یک سه راهی که در آن دو راه به یک راه بزرگتر ختم می شوند).

سنگ کیسه صفرای علامتدار ممکن است موجب کولهسیستیت شود. انرژی های نو برخلاف سوخت هاس فسیلی محیط زیست را آلوده نمی کنند اما حمل و نقل نفت و گاز موجب آلودگی محیط زیست می شود و سوزاندن آن ها نیز هوا را آلوده می کند. بهترین راه تامین چربی عبارت است از استفاده از چربی های گیاهی، گوشت لخم، شیر و گوشت و ماهی. کاهش وزن سریع: از آنجا که بدن چربی را طی کاهش وزن سریع متابولیزه می کند، این مسئله باعث می شود که کبد کلسترول اضافی را به درون صفرا ترشح نماید که می تواند باعث ایجاد سنگ صفراوی شود.

پیشگیری: برای کاهش خطر ابتلا به سنگ صفراوی نکات زیر را رعایت کنید: 1- از خوردن غذاهای چرب وحاوی کلسترول زیاد خودداری کنید. سنگ توپاز برای ترویج ثروت مورد استفاده قرار می گیرد. هورمون استروژن: به نظر می رسد، استروژن اضافی در حاملگی، درمان جایگزین هورمونی یا داروهای جلوگیری از بارداری، سطح کلسترول را در صفرا افزایش و حرکت کیسه صفرا را کاهش می دهند که که این هر دو مورد می توانند منجر به سنگ صفراوی شوند. سنگهای کیسه صفرا وقتی تشکیل می شوند که مایع ذخیره شده در کیسه صفرا تبدیل به شکل قطعاتی از مواد جامد (شبیه سنگ سخت شده) می گردد.

یک مطالعه بزرگ بالینی نشان داد که حتی اضافه وزن متوسط خطر تشکیل سنگهای صفراوی را افزایش می دهد. یکی از عوارض سنگ کیسه صفرا احساس نفخ و سنگینی است بعد از یک وعده غذای همراه با پرخوری. در عمل جراحی کیسه صفرا باید کل کیسه صفرا برداشته شود زیرا در غیر این صورت مجدداً دچار سنگ کیسه صفرا شده و مجبور به عمل های جراحی متعدد می باشد. بیشترین عارضه جراحی کیسه صفرا آسیب به مجاری صفراوی است. جراحی لاپاراسکوپی بیش از جراحی باز انجام می شود.

دربرخيموارداينگونه موانع پيش از جراحي شناسايي شده اند و جراحي باز برنامه ريزي مي شود. سایر مجاری که به مجرای صفراوی مشترک باز می شوند شامل مجرای لوزالمعده ای است که آنزیمهای هضم کننده را از لوزالمعده خارج می نماید. صفرا در کبد ساخته می شودد و سپس در کیسه صفرا ذخیره می شود تا وقتی که بدن نیاز به هضم چربیها پیدا کند. در حالت طبیعی این مایع که صفرا نامیده می شود و برای کمک به بدن جهت هضم چربیها استفاده می شود.

هوسی و هافر در سال ۱۹۳۴ از آب سنگین استفاده کردند و با انجام نخستین آزمونهای ردیابی زیستشناختی به بررسی سرعت گردش آب در بدن انسان پرداختند. افراد دارای سنگ کیسه صفرا و یا مستعد به ابتلا، بهتر است از چربی های گیاهی و غیراشباع به ویژه روغن زیتون به عنوان جایگزینی برای چربی های حیوانی استفاده کرده، وغذاهای گیاهی را به میزان بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانند. طبق مطالعات انجام شده ، 80 درصد از سنگ های کیسه صفرا از کلسترول ساخته شده اند . افرادی که نشانه های بالا و نیز نشانه هایی که در زیر آورده می شوند را دارند باید فوراً یک پزشک را ببینند.

1- درمان اندوسکوپی: در بارداری امکان مشاهده درون کیسه صفرا با کمک اشعه ایکس وجود ندارد، به همین سبب تحت بیهوشی بسیار ضعیف، یک لوله نازک را از دهان وارد دستگاه گوارش می کنند و سپس با کمک دوربینی که در سر لوله وجود دارد، محل سنگ های صفرا و اندازه و تعداد آنها قابل رویت خواهد بود. دانشمندان معتقدند که سنکهای کلسترولی وقتی تشکیل می شوند که صفرا حاوی میزان زیادی کلسترول، میزان زیادی بیلی روبین یا نمکهای صفراوی ناکافی است یا وقتی که کیسه صفرا به دلایل دیگر آنگونه که باید تخلیه نمی شود. اعتقاد بر این است که فقط حضور سنگهای صفراوی می تواند باعث تشکیل سنگهای صفراوی بیشتری گردد.

● چه کسانی در معرض خطر سنگهای صفراوی هستند؟ عوامل خطر غیر قابل کنترل ، سن، نژاد، جنسیت، و سابقه خانوادگی را شامل می شود که نمی توان آن ها را تغییر داد . اکثریت قریب به اتفاق سنگهای قیمتی در زیر سطح زمین ایجاد شوند ، اما روشهای مختلفی وجود دارد که می توان سنگهای قیمتی را ایجاد کرد. نشانه های سنگ صفراوی غالباً حمله سنگ صفراوی نامیده می شوند چرا که غالباً ناگهانی اتفاق می افتند. سنگ های مرمر، ماسه ای، مرمریت، سنگ لوح و …

●● چه چیزی باعث سنگ کیسه صفرا می شود. روزه داری: روزه داری حرکات کیسه صفرا را کاهش می دهد و باعث تغلیظ زیاده از حد صفرا و کلسترول می شود که می تواند منجر به تشکیل سنگ صفراوی گردد. داروهای پایین آورنده سطح کلسترول: داروهایی که سطح کلسترول را در خون کاهش می دهند در حقیقت میزان کلسترول تشکیل شده در صفرا را افزایش می دهند. در حقیقت باکتری هایی که سبب چنین عفونت هایی هستند، آمونیاک موجود در ادرار را انباشته کرده و این سنگ ها را ایجاد میکنند. در حقیقت این افراد میزان بالاتری از سنگهای صفراوی در آمریکا را تشکیل می دهند.

اگر پایین بودن میزان سیترات علت تشکیل سنگ کلیه شده، آبمیوه ی سیترات به پیشگیری از تشکیل سنگ کمک می کند. اگر سنگ صفرا برای شما علائمی ایجاد نکرده است، بهاحتمالزیاد انجام کاری لازم نیست. همچنین، گرده گل برای افراد تحت فعالیت روانی و جسمی شدید نیز مفید است. یکی از روش های تفکیک سنتتیک مويزانایت از الماس، انکسار مضاعف آن است که تنها در صورت شفاف بودن نمونه قابل مشاهده است.نکته قابل توجه این است که سنتتيک مويزانایت سیاه، اوپک بوده و هیچ انکساری را از داخل سنگ نشان نمی دهد که تشخیص چشمی آن را از الماس سیاه دشوار می سازد.

این روش می تواند باعث کبودی در شکم و کمر و خونریزی در اطراف کلیه و اندام های اطراف آن شود. صفرایی که در این مجاری گیر بیفتد می تواند باعث التهاب در کیسه صفرا، مجاری یا ندرتاً در کبد شود. چاقی تخلیه کیسه صفرا را نیز کاهش می دهد. کیسه صفرا می تواند فقط یک عدد سنگ بزرگ و یا صد ها سنگ کوچک و یا به نسبه هر ترکیب دیگری را بسازد. تاکنون در افغانستان بیشترین تحقیقات انجام شده در پنج حوضه نفت خیز صورت گرفته که دوحوضه آن در شمال آمو، یک حوضه آن در هلمند، یک حوضه در هرات و یک حوضه آن در کتواز ولایت پکتیکا قرار دارد.

این حوضه ۵۱۵ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در چهار کشور افغانستان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان گسترش دارد. از گرانولاتهاي مرمريت و گرانيت به اندازهاي مختلف براي ساختن تايلهاي سيماني مرمرنما (Terrazo) و نيز براي ساختن کلوخههاي مرمريت ـ رزيني و مرمريت ـ سيماني استفاده ميشود که در ساختن اسلبها و بلوکهايي با ابعادي مشابه سنگ طبيعيکاربرد دارند. علاوه بر این محصول، برای این که نتیجه بهتری کسب کنید، بهتر است از حوله نرم، جوراب مرطوب کننده، برس مویی برای تمیز کردن سنگ پا و مرطوب کنندههای مختلف استفاده کنید. سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که برای سنگفرش کردن بخش های مختلف خانه بکار می رود.

در صورت ابتلا به سنگ های استروویت، ممکن است پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها را در طولانی مدت تجویز کند که به کاهش میزان باکتری های موجود در ادرار کمک می کند. میزان و شدت سبزی در این سنگ بسته به مقدار آهن موجود در ساختار بلورین آن است. سن: افراد بالاتر از ۶۰ سال احتمال بیشتری برای تشکیل سنگ صفراوی نسبت به افراد جوانتر دارند. ترکیب آنها در یکی دو بار نخست، سنگهای صفرایی و مقداری پس ماند خوراکی است و موارد بعدی فقط از سنگ و آب تشکیل شده است.

3-حتی الامکان از روشهای جلوگیری از بارداری به غیر از قرص خوراکی استفاده کنید . پزشکان حیدرآباد هند هنگامی که این بیمار ۵۰ ساله که معلم است به بیمارستان مراجعه کرد از دیدن این همه سنگ کلیه حیرت زده شدند. کیریزوپریز با ارزش ترین سنگ در گروه کلسدونی است. در سال 1688 جیمز دوم همراه با آن به پاریس فرار کرد. به همراه داشتن این سنگ به افراد رنج دیده بسیار توصیه می شود چرا که دردها و رنج ها را از زندگی افراد به دور می کند و باعث از بین رفتن استرس ، ترس ، سر خوردگی و همچنین سایر انرژی های منفی می شود .

دیدگاهتان را بنویسید