سنگ کیسه صفرا ؛ علائم و راهکارهای درمانی – مجله سلامت دکترساینا

هنگامی که گرفتار سنگ های کیسه صفرا هستید ضروری است که خوراکی های سرخ کردنی و کارخانه ای را تعطیل و خوراکی های پر چربی را کم کنید. ایجاد درد در کیسه صفرا در هنگام خوردن غذاهای چرب و سرخ کردنی نیز از عوامل دیگر این بیماری می باشد. سنگ کیسه صفرا باعث اختلال در عملکرد آن میشود. تولید صفرای غلیظ در کیسه صفرا: اگر عملکرد کیسه صفرا دچار اختلال شود، کیسه صفرا نمیتواند مایع درون خود را تخلیه نماید که در این صورت مایع در کیسه حبس شده و منجر به تشکیل سنگ کیسه صفرا میشود.

تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، خون در ادرار، تغییر رنگ ادرار و در کسانی که تک کلیه ای هستند قطع کامل ادرار می تواند از نشانه های گیر افتادن سنگ در لوله حالب باشد. در این نوع عمل، کیسه صفرا با دستگاه لیزر یا الکتروکوتر قطع میشود. اگر دارویی ممکن است که شانس مبتلا شدن به سنگ در کیسه صفرا را افزایش دهد، برای جلوگیری از این عمل نباید بدون مشورت پزشک داروهای خود را قطع کنید، اجازه دهید در این خصوص پزشک شما را راهنمایی کند. درست است که در ایران معادن سنگ وجود دارد اما وسایل استخراج از خارج وارد میشود.

در برخی مواقع از جمله: آسیبهای کبدی و همچنین اختلالات خونی، باعث میشود که میزان بیلی روبین تولید شده بسیار افزایش یابد. در حراج ماه می سادبیز ژنو که مجموعا با فروش ۱۶۰،۹ میلیون دلار، پردرآمدترین شب فروش جواهرات تاریخ رقم خورد، غیر از رکوردهای متفاوتی که از فروش سانرایز رقم خورد، چند رکورد مورد توجه دیگر هم در قیمت یاقوت کبود و فروش دیگر قطعات جواهر به دست آمد تا سادبیز شب پردرآمد و پرافتخار خود را به بهترین شکل ممکن به پایان ببرساند و قیمت یاقوت کبود اصل به بیشترین مقدار خود یرسد.

نوع سنگ به دست آمده و نتیجه کشت مایع صفرا هیچ ارتباط معنیداری نشان نداد. بنابراین برای افرادی که به دلیل نوع شغلی که دارند از این مشکلات پوستی در کف یا انگشتان دست شان رنج می برند، انتخاب ایده آل و مناسبی خواهد بود. توصیه می شود افرادی که بیشتر در معرض سنگ کیسه صفرا قرار دارند مانند: زنان، افراد چاق، افراد سالخورده، افرادی با سابقه خانوادگی این بیماری و سایر افراد، سعی کنند که رژیم غذایی خود را رعایت نمایند، مثلا از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنند، ورزشهای مناسب برای کاهش وزن انجام دهند، هیچ وقت از داروهایی که باعث کاهش زیاد وزن در مدت کوتاه میشود استفاده نکنند.

این تکنیک ها منجر به هدر رفتن زیاد و آسیب رساندن به گوهرها می شود و در نتیجه محصول کمتری دارند. اگر مقدار بیلی روبین بیش از حد نیاز باشد، کیسه صفرا نمیتواند آن را تجزیه کند و در این صورت، تشکیل سنگهای صفراوی رنگدانه ای اتفاق میافتد. وجود مقدار بیش از حد بیلی روبین در کیسه صفرا: تولید بیلی روبین در کبد بر اثر حذف گلبولهای قرمز قدیمی توسط کبد، تشکیل میشود. همچنین نتایج نشان می دهد که کم خونی ناشی از فقر آهن، در پر شدن کیسه صفرا نقش موثری دارد که منجر به تشکیل سنگ در کیسه صفرا میشود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سنگهای کلیه رسوبات سختی است که اغلب به علت بالا رفتن غلظت املاح و نمک در ادرار به وجود میآیند. عمده گرافیت از دگرگونی رسوبات کربن دار در مجاورت دما و فشار تولید می شود. زیرا سنگ های دگرگونی كه منشأ رسوبی یا آذرین دارند، در اثر گرما و فشار زیاد تغییر یافته اند. درد های موجود در قسمت فوقانی شکم، می تواند از علائم سنگ در کیسه صفرا باشد.

در قسمت فوقانی شکم، در زیر کبد، عضو کوچکی به نام کیسه صفرا وجود دارد که وظیفه آن ذخیره کردن مایع صفراوی است. ولی توصیه می شود که در صورت مشاهده علائم و دردهای شدید، حتما باید برای تشخیص و درمان سنگ صفرا به پزشک مراجعه نمایید. روش ERC: در این روش مشکلات مجاری صفراوی و پانکراس، با استفاده از اشعه ایکس و دوربین بررسی و مشاهده می شود. الماس با درجه رنگ D با قیمت بسیار قابل توجه نسبت به سایر درجههای رنگ معامله میشود و جزو نادرترین و گرانترین نمونه در بازار است. همچنین کم خونی همولیتیک برای مدت طولانی باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا میشود.

نکته ای که باید بسیار مد نظر قرار گیرد این است که به دلیل اینکه سنگ کیسه صفرا در بیشتر افراد بدون علائم است، حتما برای آگاهی از سلامت عملکرد کیسه صفرا، به صورت دوره ای آزمایشات مربوطه را انجام دهید. کیسه صفرا چینی: نام دیگر آن کیسه صفرا پرسلان کلسیفیکاسیون است، کلسیفیکاسیون کیسه صفرا است که احتمالا به دلیلی وجود سنگهای صفراوی فراوان ایجاد میشود. که ماده تزریق شده از طریق خون به کبد و کیسه صفرا منتقل میشود. این از دید فرهنگ ایران، تبدیل اهورامزدا به خدای خونخوار بود که در ظاهر، مهر می ورزید. بیشترین حساسیت آنتیبیوتیکی به آنتیبیوتیکهای فلوروکینولون بود.

در سال ۱۹۴۰ چند بلور بزرگ کاملا شکلدار توپاز بیرنگ از این محل بدست آمد که وزن بزرگترین آنها ۵۹۶ پاوند بود. پوستی که ضخیم می شود، مستعد ترک خوردن است و امکان ایجاد عفونت و درد در آن ها زیاد است. کولسیستیت حاد: در صورتی که وجود سنگ در صفرا منجر به مسدود شدن دهانه صفرا شود به صورتی که صفرا نتواند مایع خود را به بیرون هدایت کند، عفونت و التهاب در کیسه صفرا به وجود می آید که به آن کولسیستیت حاد گفته می شود.

در واقع به دلیل یک سری عوامل مختلف ممکن است که در کیسه صفرا سنگ تشکیل شود که مهمترین دلیل تشکیل سنگ کیسه صفرا، وجود میزان زیادی کلسترول در کیسه صفرا است. وجود سنگ در کیسه صفرا ممکن است درد نداشته باشد ولی دردی که افراد احساس میکنند به دلیل جلوگیری از حرکت مایع صفرا، توسط سنگهای تشکیل شده در کیسه صفرا میباشد. دلیل تجمع این ترکیبات و تشکیل سنگ کیسه صفرا هنوز به طور دقیق مشخص نیست ولی فرضیههای مختلفی در این رابطه وجود دارد و در حال بررسی است. در موارد بسیار نادر پزشک برای درمان سنگ صفرا که دارای علائم و درد می باشد دارو تجویز می کند.

دیدگاهتان را بنویسید