سنگ کلیه – Kidney Stone

البته آنهایی كه سابقه خانوادگی و بالای ۴۰ سال سن دارند و به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به این مشکلاند، بنابراین اولین نكتهای كه باید برای پیشگیری و بهبود سنگ كیسه صفرا به آن توجه کرد، رفع اضافه وزن و چاقی است. به این ترتیب پوست را به راحتی از لایه های مضر پاک می کند، با داشتن ساختاری که به پوست آسیب نرساند باعث می شود با خیال راحت از آن استفاده شود.

استفاده اصلی از انرژی هسته ای،تولید انرژی الکتریسته است.این راهی ساده وکارآمد برای جوشاندن آب وا یجادبخاربرای راه اندازی توربینهای مولد است.بدون راکتورهای موجود درنیروگاه های هسته ای، این نیروگاه ها شبیه دیگر نیروگاه های زغال سنگی وسوختی می شود. کیسه صفرا، کیسه کوچکی است که زیر کبد و چسبیده به آن قرار گرفته و از سویی به کبد راه دارد و از آن صفرا را دریافت میکند و از سویی، از طریق یک مجرای مشترک با لوزالمعده به ابتدای روده باریک میرسد و از این طریق صفرای ذخیره شده خود را برای هضم مواد غذایی (به طور مشخص چربیها ) وارد اثنیعشر میکند.

2- ۴۰ عدد عناب تازه را در یک لیتر آب بخیسانید و هر سه وعده ، یک فنجان از آب آن را قبل از غذا همراه چند دانه عناب بخورید. شکل، اندازه و تعداد این سنگها در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و میتواند از اندازه دانه شن تا بزرگی توپ گلف متغیر باشد. پله ها بخش مهم هر ساختمان و منزلی به شمار می آیند که علاوه بر برقراری ارتباط بین طبقات مختلف نقش تزئینی نیز دارند.

تراش Round Brilliant-Cut در سال ۱۹۱۹ توسط Marcel Tolkowsky توسعه یافت و درواقع نوعی راهنمای عمومی بود که شامل جنبه های مختلف برش الماس می شد، اما آنچه که امروزه استفاده می شود مدل ایده آل مارسل است. برای نمونه قیمت یاقوت سرخ تراش نخوره آفریقایی با رنگ مایل به صورتی و خلوص نسبتا خوب 4 دلار به ازای هر قیراط است. پروتئین های مانند مرغ یا ماهی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید از گوشت های پر چرب، غذاهای سرخ شده و هرگونه غذاهای پرچرب ، از جمله محصولات شیر کامل خودداری کنید. 1- از مصرف غذاهای سرخ کرده، آجیل، سس، آب گوشت، نیمرو، کره، خامه و سایر غذاهای پرچرب پرهیز کنید.

اگر تمام روز خارج از منزل مثلا در محیط کار یا زیر آفتابسوزان کار کرده اید، باید ۲ گالن (در حدود ۴ لیتر) آب بنوشید. مقداری چای بنوشید. اگر مدت زمانی را خارج از خانه در سرما سپری کردید، پس از برگشت به خانه نوشیدن چای گیاهی گرم یک روش عالی برای گرم کردن کلیه ها می باشد. بعد از مرطوب کردن هر پا ، قرار دادن پاها در یک جفت جوراب نخی به مدت حدود نیم ساعت با نفوذ در پوست به صورت عمیق و لطیف آن ، مانند جادو عمل می کند.

هر چه حجم بلوکها کوچکتر باشد، درصد زيان ناشي از امتيازات کمتر ميشود و هنگامي که حجم بلوک کوچکتر و نامنظميهابيشتر ميشوند، زيان ناشي از آن در حد ۴۰ الي ۴۵ درصد خواهد بود. ببینید سنگهای با قطر کمتر از ۴ میلیمتر در ۹۰ درصد موارد اصلا نیازی به درمان ندارد و خودبهخود دفع میشود. برخی از رژیمهای غذایی: رژیم غذایی سرشار از پروتئین، سدیم (نمک) و قند ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سنگ کلیه را افزایش دهد. دیابت، کاهش سریع وزن، دورههای متناوب افزایش و کاهش وزن، مصرف داروهای استروژن در دوران یائسگی، مصرف بعضی داروهای کاهنده تریگلیسرید خون، زمینه ژنتیک، بارداری و رژیم غذایی بدون مقدار کافی فیبرها از دیگر عواملی هستند که میتوانند زمینهساز تشکیل سنگهای صفراوی شوند.

اگر خلط صفرا غالب باشد، نشانههای آن در افراد صفراوی مزاج عبارتند از پوست گرم و خشک، رنگ زرد چهره، تنفس و نبض سریع، خواب کم همراه با آشفتگی و حرکات تند، خشمگین و پرانرژی. در این شکی نیست که الماس از قرنها پیش در هند شناخته بوده است ولی تاریخ موثق آن از زمان ژان باتیست تاورنیه، جهانگرد و جواهر فروش فرانسوی که در فاصلهی سالهای ۶۸- ۱۶۳۸ میلادی سفری به ایران و هند انجام داده و عملیات استخراج الماس را در معادن گلکنده در دکن دیده و تشریح کرده است شروع میشود.

درد به قدری شدید است که نمیتوانید به راحتی بنشینید، بایستید یا دراز بکشید. درد به سرعت زیاد میشود و حدود شش تا هشت ساعت طول میکشد. علائم اصلی درد در سمت راست یا وسط بالای شکم است که معمولاً حداقل 30 دقیقه طول می کشد. محبوبترین جواهرات توپاز سایت زرسی انگشتر مردانه توپاز ، انگشتر زنانه توپاز و نگین توپاز می باشد. همچنین پزشک سوابق پزشکی را بررسی می کند و معاینه فیزیکی را انجام می دهد. همچنین آگاهی را در مدیتیشن افزایش می دهد، شخص را روشن می کند تا ندای قلب خود را بفهمد، و همچنین ذهن بیش از حد را آرام می کند.

۵- شکل کریستالی سنگ ها نیز می تواند نشانه ی چشمی مناسبی برای تشخیص سنگ به شمار آید. دیگر بیماری ها در هنگام تولد وجود دارند. وظیفه این لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه می باشد. در واقع وظیفه اصلی کیسه صفرا، ذخیره سازی، تغلیظ و تنظیم ورود صفرا به اثنی عشر و کمک به هضم چربیهاست. مجرای لوزالمعده لولهای است که از لوزالمعده جریان دارد و درست قبل از ورود به اثنی عشر به مجرای صفراوی مشترک متصل است. اگر این بیماری به درستی تشخیص داده شود علائم بیماری کوله سیستیت را می توان در خانه با داروهای ضد درد آنتی بیوتیک و استراحت درمان کرد.

سنگ های کلیوی که با روش های غیر جراحی قابل درمان نیستند ممکن است به درمان های وسیع تری نیاز داشته باشند. در صورت تکرار درد، بادکش نیز قابل تکرار است. بهطور کلی، صفرا از آب، نمکهای صفراوی، کلسترول، فسفولیپیدها، رنگدانهها و الکترولیتها تشکیل شده است. امروزه عمل جراحی کیسه صفرا به طور کلی به روش لاپاروسکوپی انجام می شود. هنگامی که بدن در حال استراحت است، عمل هضم غذا شروع و باعث ایجاد درد میشود.

تجمع رسوبات دراین اندام باعث تشکیل «سنگ صفراوی» میشود که در بیشتر موارد ناشی از رسوبات کلسترول است. خانمها و آقایانی که اضافه وزن دارند 2 برابر بیشتر از همسالان خود که تناسب اندام دارند در معرض ابتلا به این مشکل هستند زیرا کبد مقدار بیشتری کلسترول در صفرا تولید میکند. مبتلایان به بیماریهای گوارشی روده مانند کرون و افرادی که جراحیهای چاقی انجام دادهاند نیز با احتمال بیشتری در معرض خطر هستند.

در این روش با تابیدن اشعه های غیر مضر تصویر مقطعی از داخل بدن انسان روی مانیتور و به طور چاپی تولید می شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که خوردن 40 گرم یا بیشتر قند در روز، خطر سنگ صفرا با تشدید علائم آن را دو برابر می کند. یک سوزن ظریف از طریق پوست به داخل کیسه صفرا وارد میشود و مواد شیمیایی خاصی را به داخل آن تزریق میکند. اگر به هر دلیل این تغلیظ بیش از حد انجام شود، کم کم نقاطی از صفرا خشک شده و تبدیل به قطعههای جامدی میشوند که همان سنگهای صفراوی هستند.

علائم کوله سیستیت می تواند به طور ناگهانی ظاهر شود یا به آرامی در طی یک سال بروز کند. جراح برش های کوچکی در شکم ایجاد می کند. داشتن کوله سیستیت به این معنی است که شما باید تغییرات مهمی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. رژیم غذایی نیز در درمان و پیشگیری از سنگ کلیه اثربخشی بالایی دارد. 6- زرشک و آب زرشک برای درمان اختلالات صفراوی بسیار مفید است.

این به آنها در تجسم سنگ و انسداد مجرای صفراوی کمک خواهد کرد. صفرا مایعی به رنگ زرد متمایل به سبز است که هضم غذاها، بهخصوص چربیها را آسان میکند. زمانی کلسترول باعث تشکیل سنگهای صفراوی میشود که صفرا حاوی مقدار زیادی کلسترول باشد، میزان نمکهای صفراوی کاهش یابد یا انقباضات کیسه صفرا به درستی انجام نشود. بادکش با گشاد کردن مجاری صفراوی باعث عبور سنگ و درمان عملی بیمار میشود. تیم بهداشت و درمان در مورد شیوه زندگی و دستورالعملهای غذایی توصیه می کنند که می توانند وضعیت شما را بهبود بخشند. 7- مصرف مواد غذایی فیبر دار و نان های سبوس دار موثر می باشد.

غلیظ بودن اولیه صفرا، کم شدن میزان تخلیه کیسه صفرا، جراحی (به خصوص جراحیهای شکمی) سوختگیها، بارداری، غذاهای کم کالری، رژیمهای غذایی شدید یا کاهش وزن سریع از مواردی هستند که میتوانند باعث ایجاد سنگ صفرا شوند. این باعث می شود صفرا در دستگاه گوارش شما عادی شود. این امر باعث بهینه سازی کارایی لیتوتریپسی میشود. مثلا فرد بعد از خوردن شام، وقتی بخوابد، بعد از چند ساعت دچار دل درد میشود. وقتی شخص دچار سنگ کیسه صفرا باشد، درد در قسمت کیسه صفرا دیده میشود که در سمت راست بدن و بالای شکم، درست در زیر قفسهی سینه است.

دیدگاهتان را بنویسید