سنگ کلیه؛ انواع، علائم، خطرات و درمان – مجله سلامت دکترساینا

سنگ پا یکی از موثرترین روش های بدون درد برای از بین بردن موهای زائد بدن است برای انجام این روش کافی است با استفاده از فشار ملایم، سنگ پا را روی موها با حرکتی دایره ای بکشید تا موها از بین بروند. سیترین از کلمه فرانسوی “Citron” به معنی “لیمو” گرفته شده است، اگرچه سیترین طلایی تر از یک لیمو است. کم بودن میزان ادرار به این معناست که ادرار شما غلیظ تر خواهد شد و احتمالاً نمک ادرار که سبب تشکیل سنگ کلیه است، کمتر حل می شود. اشعه ایکس ساده شکم کمتر مورد استفاده قرار میگیرد زیرا این نوع آزمایش تصویربرداری میتواند سنگهای کوچک کلیه را از بین ببرد.

پزشک از لولهای نازک و انعطافپذیر برای یافتن و حذف سنگ استفاده میکند و هیچ برشی در پوست ایجاد نمیشود. چنانچه افراد کف پا را بیش از حد سایش دهند، خراشهایی در کف پا ایجاد شده و باعث انتقال میکروب میشود. تجزیه و تحلیل سنگهای عبور داده شده: ممکن است از شما خواسته شود که از یک صافی ادرار کنید تا سنگهایی را که دفع میکنید، بگیرید. سنگهای کلسیم ممکن است بهصورت فسفات کلسیم نیز وجود داشته باشد. امروزه بهصورت مصنوعی نیز از مواد ساینده، سنگ پا تهیه میکنند.

در سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ زمین شناسان فرانسوی(منزیه و لاپاران) حوالی کابل را نقشه برداری نمودند و از ۱۹۵۹ زمین شناسان آلمان غربی به کمک عکسهای هوایی کار تهیه نقشه زمین شناسی تمام نیمه جنوبی کشور را (با مقیاس ۱۰۰۰۰۰۰:۱)آغاز نمودند. اگر ميخواهيد پاهاي زيبايي داشته باشيد توصيه ميشود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شبهنگام از سنگپا استفاده كنيد تا بعد از سنگ پا كشيدن، پوست پا بتواند استراحت كند. چاقی: شاخص توده بدنی بالا (BMI)، اندازه دور کمر بزرگ و افزایش وزن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است.

اگر قبلاً یک یا چند سنگ کلیه داشتهاید، بیشتر از قبل در معرض خطر ابتلا به سنگ دیگر هستید. از ديگر فوايد استفاده از سنگ پا ميتوان به اين مورد اشاره داشت كه چرك پا را تميز ميكند و در نتيجه خستگي و كوفتگي پا برطرف ميشود همچنين براي برخي از انواع سردرد و اكثر بيماريهاي مغزي بسيار سودمند است به خاطر اينكه ماده را از قسمتهاي بالاتر به سمت قسمتهاي پايين بدن ميكشاند و اگر سنگپا، خشنتر باشد جذب ماده زيادتر است؛ سنگ پا بايد خشن و متخلخل باشد و كف پا و پاشنه پا را با آن بمالند.

تاریخچه خود فرد : فردی که قبلا دارای سنگ کلیه بوده است. پوشیدن جوراب نخی میتواند تا حد زیادی از این مشکل پیشگیری کند، اما در مواردی که ضخیم شدن کف پا به دلیل وراثت یا بعد از دوران یائسگی است، پیشگیری از آن ممکن نیست و فرد میتواند با استفاده از کرمهای مرطوبکننده، کف پا را نرم و تا حدودی از خشک شدن و ترکیدن پوست آن پیشگیری کند.

بسته به موقعیت خود، ممکن است برای دفع سنگ کلیه به چیزی جز مصرف داروهای مسکن و نوشیدن مقدار زیادی آب نیاز نداشته باشید. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین همچنین مقدار سیترات را نیز کاهش می دهد. رژیم غذایی، وزن بیش از حد بدن، برخی از شرایط پزشکی و برخی مکملها و داروها از جمله علل متعدد سنگ کلیه هستند. فقط در بین اقشار مختلف بعصی از افراد این مرحله را به نام افسون مهره مار و برخی دیگر نیز به اسم بنام زدن مهره مار می شناسند.

در درمانهای سنتی یکی از روشهایی که پیشنهاد میشود، جوشانده هندوانه است. افرادی که در آب و هوای گرم و خشک زندگی میکنند و کسانی که زیاد عرق میکنند ممکن است بیشتر از دیگران در معرض خطر باشند. همانطور که برای مردان نیز ممکن است درد کیسه صفرا به وجود آید، زیرا تعداد غذاهای ناخواسته مصرف شده در هر سال بسیار زیاد است و عامل اصلی چاقی است. گفته می شود گارنت در جذب تفکر و تعهد مفید است. شایعترین علامتی که کودکان و بزرگسالان تجربه میکنند، درد و وجود خون در ادرار است.

برای تسکین درد خفیف، پزشک ممکن است مسکنهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم را توصیه کند. در صورت افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه، ممکن است پزشک شما درمان پیشگیرانه را برای کاهش خطر ابتلا به سنگهای کلیه مکرر توصیه کند. سنگ کلیه میتواند کوچک باشد، اما در مواردی رشد کرده و بزرگ میشود و حتی حفرههای توخالی درون کلیه را نیز پُر میکند. کم آبی بدن: ننوشیدن آب کافی در روز میتواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. سنگهای استروویت: سنگهای استروویت در پاسخ به عفونت دستگاه ادراری تشکیل میشوند. آگاهی از نوع سنگ کلیه شما به تعیین علت آن کمک میکند و ممکن است سرنخهایی در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه بیشتر ارائه دهد.

پزشک شما از این اطلاعات برای تعیین علت ایجاد سنگ کلیه و ایجاد برنامهای برای جلوگیری از سنگ کلیه بیشتر استفاده میکند. با ملاحظه قرار دادن این نگرانی ها، امروزه سایت های معدنکاری، کانه های تالک را به دقت انتخاب و فرآوری می نماید تا از حضور آزبست در تالک اختصاص داده شده برای کاربرد در صنعت مواد آرایشی اجتناب ورزند. سنگهای موجود در این طیف رنگی را اغلب توپاز گرانبها مینامند تا در تشخیص آنها از سیترین و کوارتز دودی با رنگ مشابه اما قیمت ارزانتر کمک کنند.

توپاز به شما کمک می کند تا حقیقت را بشناسید و دقیقا جایی که شما از حقیقت دور شده اید را تشخیص دهید. بنابراین توصیه میکنیم حتما سنگپای مخصوص به خود داشته باشید و از سنگپای دیگران استفاده نکنید. حتما از سنگ پاي مخصوص و تميز استفاده كنيد و آن را در معرض آلودگي قرار ندهيد زيرا ممكن است خراشهايي در كف پا ايجاد شده و باعث انتقال ميكروب شود. 1. شیشه هایی که آنها را با روکش های مخصوص فلزی می پوشانند.

سنگ هایی که به طور ظاهری شبیه به توپاز (Topaz )هستند، عبارتند از: سافیر مصنوعی ، شیشه آبی ، اسپینل مصنوعی گاهی اوقات هم با سنگ هایی چون سیترین، آکوامارین، تورمالین، کوارتز قهوه ای (smoky quartz) اشتباه گرفته می شود. در بعضي از موارد مانند بيماري پسوريازيس، استفاده از سنگپا ميتواند موجب تشديد بيماري شود بنابراين توصيه ميشود افراد قبل از استفاده به يك پزشك متخصص مراجعه كنند، اين دسته از افراد ميتوانند از تركيبات كراتوليتيك كه باعث نرم شدن لايههاي كلفت شاخي كف پا ميشود، استفاده كنند.

بله. همانطور که گفته شد چنانچه افراد کف پا را بیش از حد سایش دهند، خراشهایی در کف پا ایجاد شده و باعث انتقال میکروب میشود. خوردن یک قاچ (حدفاصل 2 خط روی خربزه یک قاچ محسوب می شود) خربزه با پوست، یکی دیگر از راه های از بین بردن سنگ کلیه است. زمانی که نور به سنگ چشم گربهای تابانده شود در وسط سنگ خطی ظاهر میشود که بسیار مشابه چشم گربه است. آب آشامیدنی: نوشیدن 2 تا 3 لیتر در روز ادرار شما را رقیق نگه میدارد و ممکن است از تشکیل سنگ جلوگیری کند.

سنگ کلیه ممکن است تا زمانیکه در کلیه حرکت نکند و یا زمان دفع از حالب (مجرای اتصالی بین کلیه و مثانه) علامتدار نشود. همچنین حتما از سنگ پای تمیز استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید. برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که میخواهید جوراب به پا کنید، ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید. سنگهای اسید اوریک: سنگهای اسید اوریک میتوانند در افرادی که به دلیل اسهال مزمن یا سوء جذب مایعات زیادی از دست میدهند، افرادی که از رژیم غذایی پر پروتئین استفاده میکنند و مبتلایان به دیابت یا سندرم متابولیک تشکیل شوند.

به مقدار زیادی به اروپا آورده شد تا تقاضای و عرضه سنگهای قیمتی را برآورده کند. نماهای ساختمانی اکثرا در ارتفاع هم نیاز به اجرای سنگ دارند و همه به این موضوع واقف هستیم که هر چه ارتفاع بالاتر رود، مقدار فشار نیروی جاذبه بیشتر خواهد شد. سنگ سیستین: این سنگها در افراد مبتلا به یک اختلال ارثی به نام سیستینوری تشکیل میشوند که باعث میشود کلیهها مقدار زیادی اسید آمینه خاص را دفع کنند. به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، استفاده از سنگ پا دارای فواید زیادی است و می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند.

آزمایش ادرار: آزمایش جمع آوری ادرار 24 ساعته ممکن است نشان دهد که بیش از حد مواد معدنی سنگ ساز یا مواد جلوگیری کننده از سنگ را دفع میکنید. اگزالات مادهای است که روزانه توسط کبد شما ساخته میشود یا از رژیم غذایی جذب میشود. سنگهای کلسیمی: بیشتر سنگهای کلیه، سنگهای کلسیمی هستند که معمولاً به شکل اگزالات کلسیم هستند. در زمان قرون وسطی ابتدا در رم و سپس در خاورمیانه، مردم به استفاده از این سنگ رو آوردند. شرایطی که شایع و در حال افزایش است. امروزه روغن زیتون به عنوان یکی از مناسب ترین ابزارهای درمانی در جهت از بین بردن ترک زیر پا شناخته شده است اما باید بدانید که سنگ پا موثرترین و مفید ترین عامل در جهت مرطوب کردن کف پای شماست که تاثیر فوق العاده ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید