سنگ قیمتی را در کجای ایران میتوانیم پیدا کنیم و نشانه آن چیست؟

در نتیجه افرادی که مواد غذایی حاوی اگزالات مانند چیپس، بادام زمینی، شکلات، قهوه فوری، چغندرقند و اسفناج را به میزان بالا مصرف میکنند، همچنین افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده (Inflammatory bowel disease, IBD)، پرکاری غده پاراتیروئید/ هيپرپاراتيروئيديسم (Hyperparathyroidism) و اسیدوز توبولار کلیوی/ رنال توبولار اسیدوز (Renal tubular acidosis, RTA)، و کسانی که عمل های لاغری از جمله بای پس معده را انجام دادهاند، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. در بعضی از عقاید هندی از جمله طالع بینی ودیک، زبرجد آبی در کمک به تمرکز روح و مراقبه در امور اهمیت دارد.

شش نوع گارنت معمولی در خانواده سنگ های قیمتی وجود دارد. اگر کسی در خانواده شما دارای سنگ کلیه میباشد، شما بیشتر از افراد معمولی احتمال دارد مبتلا به سنگ کلیه شوید. اکثر افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا هیچ علامت و نشانه ای ندارند به این دلیل است که سنگ ها در کیسه صفرا باقی می ماند و هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند با این حال، گاهی اوقات سنگهای صفراوی ممکن است باعث کولسیستیت یا یک کیسه صفرا ملتهب، شوند. خوردن رژیم غذایی که سرشار از پروتئین، سدیم و قند است ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سنگ کلیه را افزایش دهد.

در برخی مواد میکروبها نیز میتوانند سبب تولید این سنگها شوند. این نوع سنگ ها در افراد مبتلا به نقرس یا افرادی تحت شیمی درمانی تشکیل می شود. 1- افراد مبتلا به آسم و تنگی نفس این ماده را باید تحت نظر پزشک مصرف کنند و از مصرف خودسرانه پرهیز کنند. در صورتی که فردی علائم بیان شده را در خود مشاهده کرد در ابتدا باید به پزشک عمومی مراجعه کند. سپس با معاینه و بررسی وجود بیماری در خانواده و اقوام نزدیک، در صورت شک به سنگ سازی کلیه بیمار به پزشک متخصص دستگاه دفع ادرار، اورولوژیست (Urologist) ارجاع داده میشود.

سدیم بیش از حد در رژیم غذایی خود مقدار کلسیمی که از کلیه ها باید فیلتره شوند را افزایش می دهد و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. اب سنگین آبی است که نسبت ایزوتوپ دوتریوم در آن از حد آب معمولی بیشتر است. افرادی که در آب و هوای گرم زندگی میکنند و کسانی که زیاد عرق می کنند ممکن است در خطر بالاتری نسبت به دیگران باشند.

چه کسانی مستعد سنگ کلیه هستند؟ سنگ های کلیه از یک نوع بلورها تشکیل نمی شوند. عوامل متعددی در سرعت خروج سنگ کلیه مؤثر هستند؛ سایت “مدیکال نیوز تودی” در مقالهای به بررسی عوامل تسریع خروج سنگ کلیه و پیشگیری از تشکیل و بزرگتر شدن سنگهای کلیه پرداخته است. وجود کربن در شبکه کریستالین الماس خالص نیز باعث آبی شدن آن. آکوامارین دارای دورنگی است، از زاویه­ای آبی و از زاویه­ای دیگر بی­رنگ دیده می­شود. لمبورژیت، که بسیار کمیاب است و از بلورهای ریز اوژیت(نوعی پیروکسن) و الیوین آهندار درست شده است، همانند بیرونی پریدوتیتهاست و به رنگ قرمز قهوهای دیده می شود.

بیماری سیستینوریا (Cystinuria) که ناشی از اختلالات متابولیکی ژنتیکی است، دلیل اصلی ایجاد کننده سنگ های سیستین است. درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است تغییر کند.به عنوان مثال مکان درد، شدت درد با جابه جا شدن سنگ تغییر یابد. در مردان، ممکن است این درد به ناحیه کشاله ران سرایت کند. چاقی .شاخص تودهی بدنی بالا (BMI)، اندازه دور کمر زیاد و افزایش وزن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه در ارتباط است. این نوع از سنگ های کلیه به علت اسیدی شدن زیاد ادرار ایجاد میشود. گریپفروت حتی میتوانند ریسک ابتلا به سنگ کلیه را بالا ببرند بنابریان آنها ننوشید .

آنها در اثر عفونت کلیه تشکیل می شوند. این گوهر تسهیل کننده یادآوری خاطرات نامحسوس بوده و موفقیت در جادوی مثبت و مفید را ایجاد می کند. برخی از مطالعات پزشکی که در چین انجام شده نشان داده است که کرفس میزان ادرار را افزایش می دهد و به همین دلیل سبب تسکین درد کلیه می شود و همچنین برای درمان عفونت های کلیوی بسیار مفید است. در برخی شرایط دیگر ممکن است به علت ته نشین شدن سنگ و ایجاد عوارض در دستگاه ادراری جراحی مورد نیاز شود.

برخی از سنگهای مرمریت فوق العاده سفید هستند، که از این نوع در تولید پودر سنگ به عنوان پرکننده، رنگدانه در کاغذها، رنگ ساختمانی و برخی محصولات دیگر استفاده میشود. با این حال، جهت تعیین دقیق منشاء کرندوم لازم است که شبکه نمونه برداری با دانسیته بالاتری جهت مطالعات کانی سنگین در این محدوده طراحی شود تا بتوان زون مرتبط با کانی زایی کرندوم را شناسایی کرد. منابع این کانی در مکزیک، گواتمالا، استرالیا، برزیل، هندوراس، ترکیه و ایالات متحده وجود دارند. استفاده زیاد از مکمل های حاوی ویتامین C (اسکوربیک اسید) خطر ابتلا به سنگ کلیه را در مردان تا ۲ برابر افزایش میدهد.

افراد مبتلا به اضافه وزن، اسهال مزمن، دیابت نوع ۲، نقرس، همچنین افراد دارای رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای پروتئین (مانند ماهی و گوشت قرمز)، کمبود میوه و سبزیجات و بیماران تحت شیمی درمانی در معرض خطر ابتلا به سنگ کلیه اسید اوریکی هستند. مواد غذایی حاوی اگزالات، در افزایش تشکیل سنگ کلسیمی نقش دارد. به همین دلیل تشکیل سنگ کلیه در نوزادان نارس همراه با مشکلات کلیوی، رایج است. این سنگ ها از نمک های معدنی و اسیدی ساخته می شوند.

توپاز سفید را می توان در معرض مواد شیمیایی و حرارت قرار داد تا رنگ سطح آن تغییر کند. در صورتی که سنگ بزرگ بوده و یا از نوع سنگ های استروویت باشد، نیاز به درمان جدیتری دارد که در ادامه توضیح داده میشود. در صورتی که سنگ کلیه كوچك باشد، ممكن است درد و علائمی نداشته باشد زیرا سنگ کوچک قادر به عبور از مجرای ادراری شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید