سفرنامه ایران از اولیا چلبی/بخش سوم: مراغه، اردبیل و ایروان – ویکیکتاب

اگر با وجود نوشیدن مایعات فراوان و تغییر رژیم غذایی خود دچار سنگ کلیه بیشتری میشوید، ممکن است پزشک برای کمک به تجزیه سنگ و یا جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ دارو تجویز کند. ممکن است پزشک قبل از تصمیمگیری برای تغییر رژیم غذایی به منظور کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه، آزمایشات بیشتری تجویز کند. برای این منظور باید 3 روز پشت سر هم از پرتقال به عنوان غذا استفاده کرد و در این مدت فرد نباید هیچ نوع ماده غذایی دیگری را بخورد، البته پرتقالی که برای این منظور انتخاب می شود باید شیرین باشد تا معده را اذیت نکند.

یکی لیوان آب ولرم را باید با یک استکان کوچک (20 سی سی) روغن بادام شیرین ترکیب کرد و آن را نوشید، البته باید از اصل بودن روغن بادام شیرین اطمینان پیدا کرد. سنگ آتشکوه یکی از بهترین انواع سنگ تراورتن محسوب می شود. تحلیل سنگ بسیار مفید است. ممکن است تغییر رژیم غذایی مفید باشد اما بستگی به علت تشکیل سنگ کلیه دارد. برای کمک به پیشگیری از این اتفاق، به بسیاری از افراد مبتلا به سنگ صفراوی، اسید اورسوسدوکسوچولیک اسید داده میشود که اسید موجود در صفراست. سونوگرافی در حدود 85 تا 100 درصد دقیق می باشد. 50 درصد افراد مستعد سنگ سازی، یک بار در طول عمر خود مبتلا به عود سنگ می شوند.

دمانتوئید از خانواده آندرادیت و یک سیلیکات کلسیم و آهن با وزن مخصوص 84/3 و سختی 7-5/6 می­باشد که رنگ سبز خود را به واسطه حضور کروم در ترکیب شیمیائی گرفته است. جادئیت با رنگ سبز زمردی و نیمه شفاف به یشم سلطنتی نیز معروف است و در برمه وجود دارد. مجموعه ای از وانادیوم و کرومیوم باعث تولید رنگ زمردی می شود و هرچه رنگ آهن در زمرد بیشتر باشد به سمت آبی خواهد رفت .

جید یک محصول وارداتی بود و اشیا حکاکی شده از جنس یشم در اثرهای قدیمی گویای روابط بالای ایران و چین بین قرن ۱۴ تا ۱۷ میلادی داشت که یک اثر معروف و شناخته شده آن پسری سنگی می باشد که در گیلان یافت شده است. در دروازهایروان به سرای (دارالاماره) خان شهر رفتیم که تهی بود و آدمیزادی در آنجا نبود، چونکه خان ایروان برای شرکت در عروسی خواهرش که با خان یاکو/یاقو (باکو) ازدواج میکرد، به آنجا سفرکرده بود.

پس از این دیدار از اردبیل و زیارت آرامگاه شیخ صفی الدین که نخستین شاه ایران و توران است (۲۶) و صدها درویش تربه دار و اوقافی عظیم دارد، باز عازم تبریز شدیم تا از آنجا از راه خوی و بهستان به ایروان برویم. در اینجا چلبی مانند خاطرات خود ازاکثر شهرهای دیگر آذربایجان، ابتدا به شرح تاریخ کشاکشهای نظامی بین ایران و عثمانی بر سر ایروان میپردازد که بالاخره پس از فراز و فرودهای بسیار تحت حاکمیت ایرانیان قرار گرفته بود.

البته چون اپال بسیار ظریف است، بهتر است در انگشتر مورداستفاده قرار نگیرد. خوردن نان، پنیر و گردو در شب توصیه می شود چون جذب کلسیم در شب بیشتر است و در کلیه رسوب نمی کند. در صورت نیاز به سنگ شکن در حین بارداری، گزینه انتخابی سنگ شکن درون اندامی می باشد. تغییر در رژیم غذایی ممکن است، کلید اصلی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باشد. تولید سنگ در بین مردان بیشتر از زنان دیده میشود. «دکتر سعید صانعی» متخصص طب سنتی چند درمان خانگی را به افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند، معرفی می کند.

برنامه غذایی افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند باید زیرنظر متخصص طب سنتی باشد تا احتمال به وجود آمدن سنگ به حداقل برسد. اندازه سنگ ها به ترتیب 5 میلی متر، 5 تا 10 میلی متر، 10 تا 20 میلی متر و بیشتر از 20 میلی متر طبقه بندی می شوند. اندازه و محل سنگ نیز به تعیین بهترین روش درمان سنگ، امکان دفع شدن یا نشدن و پیشگیری احتمالی از بروز سنگ های بیشتر کمک کند.

پولیپ هایی که اندازه آنها بیش از یک سانتی متر است بیشتر احتمال سرطانی شدن دارند، مخصوصا پولیپ هایی که 1.5 سانتی متر و بزرگتر هستند، بین 46 تا 70 درصد احتمال داشتن سلول های سرطانی را دارند. این دو فلز از نظر مقاومت، قیمت، رنگ و دیگر ویژگیها کاملاً با هم تفاوت دارند. طول میزراه (حالب) بر حسب قد افراد تفاوت دارد، ولی در مورد 25 سانتی متر اتفاق نظر وجود دارد. مهمترین توده ای پلاسری پلاتین در كلمبیا و شوروی سابق پیدا شده است.این پلاسرها غالباًپلاسرهای رودخانه ای است. برای خارج کردن سنگ های کوچک داخل کلیه یا مجرای ادرار، پزشک لوله ای باریک و روشن که مجهز به دوربین است وارد مجرای ادرار کرده و به سمت مثانه و سپس نقطه ی خروج ادرار می برد.

راه ها و روش های درمان سنگ کیسه صفرا با توجه به تأثیرگذاری علائم آن بر زندگی روزمرّه تهیه میشود. اغلب مردم در زندگی روزمره خود از محصولاتی که تالک در تولید آنها به کار رفته استفاده می کنند اما از وجود تالک و نقشی که در آن محصول داراست اطلاعی ندارند. 1 نفر از 20 نفر در طول زندگی خود مبتلا به سنگ کلیه و یا سنگ های سیستم ادراری می شود. اين تيپ ذخاير تالك بدليل پايين بودن ذخيره و اشكالات استخراجي بواسطه نياز به سنگ جوري هاي ظريف و باطله برداري زياد از نظر اقتصادي داراي اهميت كمتري هستند و اگرچه ذخايري از اين گروه در استانهاي خراسان، زنجان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان شناسايي شده است اما تاكنون در ايران بهره برداري در خور توجهي از اين دسته ذخاير نشده است.

حدود 95000 تن در سال تقاضا براي تالك در پوشش بام گزارش شده است. در همین گزارش به وجود توپاز قابل تراش و دارای ارزش جواهری نیز اشاره شده است. از انواع ارزانقیمت یشم برای ساخت دستبندهای بچهگانه نیز استفاده میشود. اما در ساخت طلای سفید، ممکن است از نیکل فراوانی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست میشود. الماس: ارزش بالاى الماس حاصل سختى بالا،جلاى درخشان و پراکنش بالاى آن است .افزون بر این، در اسید و بازها کاملا انحلال ناپذیر است و ترک خوردگى، شکستگى، خراش و شکاف از وضوح الماسها مىکاهد.

در این مقالهی جامع به طور کامل و مفصل در مورد اینکه سنگ الماس چیست، چه انواعی دارد و چگونه میتوان الماس اصل را تشخیص داد برایتان توضیح دادیم. الماس تقویتکننده قلب است. باید گفت که نکته مهم، جنس سنگ پا است. کشک یک ماده غذایی است که در آن مقدار زیادی کلسیم وجود دارد و به سلامت استخوان ها کمک می کند، اما از دیدگاه طب سنتی این ماده غذایی در صورتی که با مصلح مصرف نشود می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود و کشک باید حتما با گردو خورده شود و اگر کشک به صورت مایع باشد باید داخل آن حتما نعناع و سیر داغ ریخت تا از رسوب در کلیه پیشگیری کنند.

یکی دیگر از دلایل به وجود آورنده سنگ کلیه از دیدگاه طب سنتی به تغذیه مربوط می شود. نفریت رایجترین انواع سنگ یشم است که ارزش آن بیشتر به کیفیت هنری شکل دادن و شیوه حک کردن نقش خاص روی آن بستگی دارد تا به خود سنگ واقعی. با متوقف کردن رشد غده، از شکل گیری سنگ کلیه جلوگیری می شود. سنگ کلیه یکی از بیماری های رایجی است که مردم در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند.

از آنجایی که عمده خستگیهای کاری ما در ناحیه کمر، گردن و شانههایمان جمع میشود، ماساژ پرفرمنس برای رفع خستگی و گرفتگی در این قسمتهای بدن یکی از متداولترین ماساژهاست که در این روش، ماساژور با حرکات کششی روی ناحیه گردن، شانه و کمر و با استفاده از روغنهای گیاهی مقوی، خالص، فشارهای مناسب با گرفتگی و کوفتگی به این نواحی وارد میآورد. خربزه ای که برای درمان سنگ کلیه استفاده می شود باید ارگانیک باشد در غیر این صورت، مقدار زیادی سموم وارد بدن می شود که می تواند مشکلات زیادی را برای بدن به وجود بیاورد. این عنصر در شرایط معمول حالت جامد دارد و همچنین میلی به واکنش شیمیایی نشان نمیدهد.

همچنین از فیبر لیزری برای شکستن سنگ به قطعات کوچک استفاده میشود که این قطعات یا توسط جراح برداشته میشوند و یا از طریق ادرار دفع میَشوند. سنگ های کلیوی که قطر 5 میلی متر یا کمتر دارند می توانند از میزنای عبور کنند. در مواد غذایی با سدیم پایین این مقدار ۵ درصد یا کمتر است و ۲۰ درصد یا بیشتر به معنی سدیم بالا باشد. مصرف پروتئین را به کمتر از ۶۰ گرم در روز محدود کنید.

این نوع سنگ معمولا در ادرار قلیایی مخصوصا در صورت حضور باکتری پروتئوس به وجود می آید. استفاد از برگ مو می تواند به درمان سنگ های کوچک کمک کند و باعث خارج شدن سنگ از طریق مثانه شود. با گرفتن عکس ساده شکم، سنگ در کلیه، میزراه، مثانه و گاهی در مجرای ادرار دیده می شود. در اروپا در دوران رنسانس (دوره 1300 تا 1600) مردم تصور میکردند که توپاز میتواند جادوهای جادویی را بشکند و خشم را از بین ببرد. ماه فلک خود را در مدت ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه می پیماید، و این دوره را دورهٔ نجومی ماه یا ماه نجومی یا ماه دوری می نامند، یعنی پس از تمام شدن آن ماه در ۲۷ یا ۲۸مین شب به همان ستاره ای میرسد که حرکتش از آنجا آغاز شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید