دفع سنگ کلیه – دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (متخصص اورولوژی)

بر خلاف نمونه های سنگ مصنوعی، کیفیت بالا و دوام طولانی سنگ گرنیت طبیعی، باعث میشود تا حتی پس از سال ها استفاده درخشش اولیه خود را حفظ نماید. مصرف الکل را به طور جدی ترک کنید چون الکل باعث افزایش سطح اسید اوریک در خون می شود. توپاز اعتماد به نفس را به ارمغان آورده و در حل مشکلات موثر و صراحت، صداقت، خودکنترلی، خود تعهد بخشیدن و گسترش خرد درونی را به همراه دارد. مصرف آب زیاد منجر به افزایش میزان ادرار می شود و برعکس کم آبی بدن باعث غلیظ تر شدن ادرار خواهد شد که در این شرایط ممکن است نمک که عامل تشکیل سنگ است، کمتر حل می شود.

خوردن گوشت باعث ایجاد ادرار می شود که دارای اسید بیشتری است و این می تواند خطر سنگ سیستین را افزایش دهد. مصرف زیاد پورین منجر به تولید اسید اوریک بیشتر می شود و بار اسیدی بیشتری برای دفع کلیه ها ایجاد می کند. ویتامین D به بدن کمک می کند کلسیم بیشتری جذب کند. کافئین منجر به از دست رفتن سریعتر مایعات بدن می شود و در نتیجه سطح مایعات بدن شما کاهش می یابد. همچنین اعتقاد بر این است که اندازه سنگهای موجود را کاهش می دهد.

سنگ کلیه رایج هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که روش های پیشگیری تاثیر صددرصد داشته باشند، اما می توانند تا حدودی خطر ابتلا به آن ها را کاهش دهند. اما باید این را در نظر داشته باشید که رژیم های کم کلسیم ممکن است خطر سنگ کلیه و خطر پوکی استخوان را افزایش دهند و از طرفی هم مصرف مکمل های کلسیم می تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد، اما مصرف مکمل های کلسیم همراه با یک وعده غذایی ممکن است خطر ابتلا به سنگ کلیه را تا حدودی کاهش دهد.

عمه در تفسیر این حدیث می گوید، خدیجه می خواست به حقیقت پیامبری اش پی ببرد و از نظر من خدیجه باید پیغمبر می شد! بنابراین، اگر می خواهید یاقوت سفیدتان مانند الماس به نظر برسد، بچسبید به انتخاب سنگ های کوچکتر. یاقوت سفید یا موزانایت را به جای الماس انتخاب کنیم؟ ✅مصرف قهوه، چای و نوشابه را به یک تا دو لیوان 250 یا 500 میلی لیتری در طی هر روز کاهش دهید. به عنوان مثال ، در طی فرآیند سنتز الماسهای نانو پلی کریستالین (NPD) ، پیدایش لاملهای لونسدالیت ، که به شدت با ذرات الماس کوبیک مرتبط است ، فرضیه شده است .

تراش برلیان به شکل بیضی ظاهری کلاسیک دارد که با پیچوتابهای مدرن ترکیب شده است. از دست دادن ناگهانی وزن ممکن است منجر به شکل گرفتن سنگ های اسید اوریک شود. اين زون بندي از سطح به سوي عمق شامل: زون سيليسي، زون آلونيت، زون كائولينيت، زون پيروفيليت، زون سرسيت و سرانجام زون مونتموريونيت است. این فرایند اجازه میدهد تا قطعات جذاب این سنگ ، برش و صیقل داده شده و به عنوان کاشی کف، پانلهای معماری ، سنگ نما ، آستانههای پنجره ، کف پلهها ، ستونها و بسیاری دیگر از قطعات دکوراسیون استفاده شود. اگر سنگهای بزرگ به این روش هم جواب ندهند میتوان با لاپاراسکوپی سنگ را خارج کرد که این روش هم بدون برش جراحی وسیع و فقط با یک برش بسیار کوچک انجام شده و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار به همراه دارد.

سنگ گیوتین یا آنتیک و یا دکوراتیو هم میتواند کاملا یک برش از سنگ طبیعی باشد و یا یک محصول فراوری شده از قطعات شکسته و خرده سنگ ها و یا حتی سیمان و پلیمر باشد. این سنگها معمولا در کلیهها قرار میگیرند، اما ممکن است در مجاری ادراری که شامل مثانه و میزنای نیز میشود هم ایجاد شوند. بیماری خاصی که منجر به ایجاد سنگ های سیستین می شود معمولا ارثی بوده و در خانواده های خاصی وجود دارد. اگزالات و کلسیم قبل از رسیدن به کلیه ها در دستگاه گوارش به یکدیگر متصل می شوند، بنابراین مصرف همزمان غذای پر اگزالات و غذاهای غنی از کلسیم می تواند خطر تشکیل سنگ های کلیه را کاهش دهد.

2- طرح را بر روی زمینهی سنگی انتقال میدهند. هیدراته ماندن و جلوگیری از غذاهای خاص که نمک و قند زیادی دارند و جفت کردن کلسیم با غذاهای غنی از اگزالات عناصر مهم رژیم سنگی کلیه است. زمینه های مصرفی عمده مرمر عبارتند از پوشش دیوار سرویسهای لوکس، دکوراسیون داخلی ساختمان، مجسمه سازی و میزهای سنگی. این فرم از زمان های باستان مورد استفاده قرار گرفته و حکاکی شده است و به عنوان یشم سنتی شناخته می شود. در این روش ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید. ✅بدن شما هنوز هم به میزان نرمال و معمولی کلسیم روزانه نیاز دارد و نباید آن را از رژیم غذایی به کلی حذف کرد.

سعی کنید روزانه حدود هشت لیوان مایعات بنوشید، تا حدود دو لیتر ادرار دفع کنید. با فشار دادن چهار لیمو، شما حدود 120-180 میلی لیتر را در بر میگیرید و به اندازه لیمو میروید. متداول ترین نوع سنگ کلیه، سنگ اگزالات کلسیم است و بسیاری از افراد را به این باور می اندازد که باید از خوردن کلسیم خودداری کنند. ادرار باید روشن یا زرد کمرنگ باشد و ادرار تیره و یا پررنگ می تواند نشان دهنده کم آبی بدن باشد. اگر بدن شما سنگ های کلیه اسید اوریک تولید می کند باید مصرف برخی مواد غذایی خاص را محدود کرده و از آن ها اجتناب کنید.

مصرف برخی از نسخه های خاص یا داروهای بدون نسخه می تواند منجر به سنگ کلیه شود. داروهای گیاهی را امتحان کنید. آنها سپس رژیم غذایی خاصی را برای شما، مانند رژیم غذایی DASH، برای شما تجویز می کنند. از پزشک معالج خود بپرسید که آنتی اسید مناسب برای شما کدام است. سنگ کهربا یکی از انواع سنگ های قیمتی ارزشمند، با قدمت بسیار بالا است. این سنگ نیز با توجه به کیفیت و سورت بندی که دارد در قیمت های متنوعی به فروش می رسد. کسی که سنگ کلیه دارد، علاوه بر درد، دچار تکرر ادرار، خون در ادرار، تهوع و استفراغ میشود.

علاوه بر آن، می توانید با بررسی رنگ ادرار تان وضعیت آب بدن خود را تشخیص دهید. علاوه بر آن، غذاهای سرشار از پروتئین حیوانی اسیدی هستند و اسید ادرار را افزایش می دهند. سنگ صفرایی که داخل کیسه صفرا قرار دارد، غالباً مشکلی را به وجود نمیآورد. آیا سنگ کیسه صفرا خطرناک است؟ سنگ کلیه به طور معمول یک بیماری دردناک است. به طور معمول دارای جذب آب كمتر از یك درصد است . همین ویژگی است که مسئول نرمی زیاد تالک ، لمس گریسی تا صابونی آن و ارزشش به عنوان یک روانکننده دمای بالا می باشد.

عقیق اِنیدریتیک: ( به ایندرو یا سنگ آب هم معروف است) برآمدگی عقیق برآمدگی کلسدونی تک رنگ که در بخش هایی با آب، که از دیواره ها دیده می شود، پر شده است. دلیل وجود تراورتنهای کم رنگ را میتوان ناشی از وجود رنگدانههای پراکنده اکسید آهن در متن سنگهای تراورتن دانست. میزان مصرف این دارو ها با احتمال ابتلا به سنگ کلیه ارتباط مستقیمی دارد و هر چه این دارو ها را بیشتر مصرف کنید احتمال ابتلا شما به سنگ کلیه بیشتر خواهد شد. زردی بیش از حد ادرار نشانه این است که شما به اندازه کافی آب و مایعات مصرف نمی کنید.

خودداری از شرایطی که با تعریق بیش از حد همراه است . تخت جمشید نمونه بارزی از صنعت سنگبری دوره هخامنشی است. گرانیت یک نمونه خوب از سنگ آذرین است. منابع خوب کلسیم شامل شیر، ماست، پنیر و انواع دیگر پنیرها است. برای جلوگیری از سنگ های اسید اوریک، مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز و صدف را کم کرده و از یک رژیم غذایی سالم که حاوی بیشتر سبزیجات و میوه ها، غلات سبوس دار و لبنیات کم چربی است پیروی کنید. برخی توپاز را سمبل آرامش و ثروت میدانند. التیام بخش و جوان کننده است، شخص را در مقابل خطرات حفظ کرده و بر قدرت فکر، خلاقیت و ثروت میافزاید.

اگر طعم شیر گاو را دوست ندارید، یا اگر با شما موافق نیست، شیر عاری از لاکتوز، شیر سویا غنی شده یا شیر بز را امتحان کنید. اگر همیشه بدن شما به اندازه کافی مایعات در خود داشته باشد این موضوع منجر به رقیق شدن ادرار خواهد شد. اگر اهل ورزش کردن هستید و یا زیاد عرق می کنید و یا سابقه سنگ کیستین دارید، باید مصرف آب خود را در طول روز افزایش دهید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که باعث کم آبی شما شود مانند الکل خودداری کنید. آنها هنگام عبور از مجرای ادراری باعث احساس درد شدید می شوند.

این سنگ باعث تسکین، بهبود و شارژ مجدد میشود. گاهی کلیههای ما ممکن است حاوی تودههای ریز کریستالی باشند که به آنها سنگ کلیه میگویند. نوشیدن آب بیشتر، بهترین روش برای جلوگیری از سنگ کلیه است. اگر شما کمتر از ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید، خودتان را در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار میدهید. ✅ مصرف پروتئین را محدود کنید. برای کاهش مصرف سدیم، برچسب های مواد غذایی را با دقت بخوانید.

قدرت تمرکز، خلاقیت و آگاهی را زیاد میکند. یونانیان باستان معتقد بودند که توپاز به آنها قدرت میبخشد. از دیگر فواید گرده گل این است که با مهار کردن افزایش ضربان و انگیزش های ناگهانی و سرکوب هوس ها به طور کامل برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود. نوع سبز رنگ آن بسیار کمیاب و ارزشمند می باشد و به گارنت دمانتویید Demantoid مشهور است که به دلیل وجود کرومیوم و آهن فریک به این رنگ در آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید