خواص شگفت انگیز استفاده از سنگ پا استفاده از سنگ پا، یکی از

پنجشیر دارای موقعیت جیواستراتیژیک است. بدخشان دارای طبیعت و اراضی سرشار از معادن است. بدخشان از مراکز تمدن هپتالی و به قولی شهر بدخشان تخت گاه آنان بود. این ولایت ۳۰۰،۰۰۰ تن جمعیت دارد که ۱۴۶٬۱۰۰ تن از آنان یکجانشین هستند تاجیکها ، هزارهها ، پشه ایها ، نورستانیها و پشتونهای غلزایی از باشندگان این ولایت هستند زبان فارسی ، زبان غالب این ولایت است. چرا که مردم ولايت پنجشير از نبود سهولت هاى صحى و سرک ها هم شکايت دارند چون يشتر زمين هاى پنجشير از دره هاى کوهستانى تشکيل شده و نمى تواند به آسانى بين مرکز و ولسوالى ها رفت آمد کرد، به همین دلیل هم دسترسى به سهولت هاى صحى در مناطق دور دست وجود ندارد.

مسوولان محلی در ولایت بدخشان، میپذیرند که افراد مسلح مخالف دولت (طالبان) از سال ۱۳۹۲ به اینسو، معدن طلای روینجآب ولسوالی راغستان را در تصرف خود دارند و از کارگران معدن نیز، باج میگیرند. گلمحمد بیدار معاون والی بدخشان نیز، موجودیت بیشوکم ششصد جنگجوی طالب داخلی و خارجی را در ولسوالی راغستان، تأیید میکند و میپذیرد که نیروهای پولیس این ولایت افزون بر تصرف یکماههی معدن روینجآب در سال گذشته، قادر به حفاظت از آن نشدند و این معدن دوباره به تصرف طالبان درامد. شاید با به تخت نشستن داکتر عبدالله توقع مردم پنجشیر این باشد که لااقل وی کسی را به عنوان والی انتخاب کند که در راستای حل مشکلات اولیه ی مردم اقدامات مفیدی انجام دهد.

برخی براین باورند که اسکندر مقدونی، در محل پیوستگی رودهای پنجشیر و غوربند، شهری بهنام اسکندریه ساخت تا پایگاهی برای حملهٔ سپاهیانش به کوهستانیها باشد(دوپری، ۲۷۸).گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیرو کوههای هندوکش، دچارسرماوکمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام ازآنجا گذشته، و شهربزرگ بلخ را گشودهاند. این متنفذ محلی میافزاید که تا سه سال پیش، مردم محل روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ مثقال طلا ازین معدن بهدست میآوردند؛ اما با تصرف کامل و باجگیری طالبان، اکنون از کاهش و افزایش این مقدار خبری نیست.

اما وزارت معادن و پترولیم، تأکید دارد که برخی از مشکلات حقوقی و تخنیکی در قراردادهای استخراج معادن، سبب شد تا کار بسیاری از معادن در سراسر کشور متوقف و پس از فیصلهی شورای عالی اقتصادی به شرکتهای توانا و مستحق واگذار گردد. اکنون بهگفتهی مسوولان محلی، گروه طالبان و بیشاز ۱۵۰۰ تن از باشندههای این ولسوالی مجهز با وسایل تخنیکی در اطراف این معدن، مصروف استخراج غیرقانونی طلا هستند. طول آن از دالان سنگ تا پای کوتل انجمن زیاده از ۱۲۵ کیلومتر است.

رود پنجشیر از کوهستان هندوکش و نزدیکی گذرگاه انجمن سرچشمه میگیرد و به سوی جنوب شرقی جریان می یابد. اگر خواص بی نظیر سنگ توپاز را بشناسید بدون شک برای داشتن انگشتری از این سنگ قیمتی و گرانبها یک لحظه هم شک و تردید نخواهید کرد. بسیاری از جواهرسنگ های موزانایت دارای قالبی زرد و سبز می باشند که شما می توانید آنرا زیر انواع نورپردازی ها حتی اگر آن به صورت بی رنگ باشند مشاهده نمایید. اُپال را می توان به مبدل سنگ به چیزهای دیگر دانست مثلا سلول های چربی در درختان خشک و مدفون شده را در خود حل، همراه و جایگزین می کند و یا صدف ها و جانوران ماقبل تاریخ را به سنگ تبدیل می کند.

بربنیاد آمار منابع رسمی، ۱۶ معدن بزرگ و کوچک لاجورد، طلا، بیروج، لعل، یاقوت، سنگ ابرک و ذغالسنگ در این ولایت تثبیت شده؛ اما برخی از معادن دیگر نیز وجود دارد که تا هنوز ثبت و راجستر ادارهی محلی معادن این ولایت نیست. بر بنیاد آمار منابع رسمی، ۱۶ معدن بزرگ و کوچک لاجورد، طلا، بیروج، لعل، یاقوت، سنگ ابرک و ذغالسنگ در این ولایت تثبیت شده است، اما برخی از معادن دیگر نیز وجود دارد که تا هنوز ثبت و راجستر ادارهی محلی معادن این ولایت نیست. به جای برشی بزرگ روی بدن، یک سوراخ کوچک به خارج کردن سنگ ها کمک کرد.

آنها از یک سبد کوچک برای برداشتن سنگ های کوچک استفاده می کنند. میزان این کانی ها در گرانیت نام سنگ های گرانیت را مشخص می کند. در دوران اسلامی این هنر گران مایه با منع تصویرگری رو به افول نهاد اما این هنر در دوره قاجار حیاتی دوباره یافت. یاقوت کبود در سراسر آفریقا و آسیا استخراج می شود اما آنها را میتوان در استرالیا و ایالات متحده نیز یافت.

البا Elba، برزیل، کوههای اورال و بسیاری از نقاط آمریکا و آفریقای جنوبی یافت می شود. اما از مقدار درامدهای معادن طلای بیکادور، لاجورد کرانومنجان و دیگر معادن زیر تصرف طالبان درین ولایت، آماری در دست نیست. دانشمندان تا به امروز معادن بسیار زیادی برای لاجورد عنوان کرده اند ولی تنها تعداد اندکی از آنها به وسیله آزمایشات سنگ شناسی مورد تایید قرار گرفته است. معادن سنگ های قیمی مثل بیروج، یافوت سوخته و لاجورد نیز در این ولایت به مشاهده رسیده است. پنجشیر دارای کوه های بلند و برخی یخچال های طبیعی است که به طور عموم در فصل زمستان برف را به خود ذخیره می نماید و در هنگام گرمی این ذخایر برفی آب شده و چشمه ها و دریایچه های فراوانی از آن جاری می گردد که همه به رود خروشان پنجشیر مشهور به دریای پنجشیر متصل شده و به طرف پایین دره سرازیر می گردد.

مانند «هیرمند». ابن بطوطه سیاح مغربی هیر را در زبان سانسکریت به معنی کوه ترجمه کرده و پنجهیر را مآخذ از پنج کوه میداند. بجایی رسیدیم که پنجهیر نام داشت هیر به معنی کوهاست و پنجهیر یعنی پنج کوه. ابن بطوطه گويد اين کلمه مرکب است از پنج بمعني خمسه و هير بمعني کوه لکن شايد اين لفظ مخفف پنج هيربذ باشد. ابن بطوطه سیاح عرب هیر را در زبان سانسکریت به معنی کوه ترجمه کرده و پنج هیر را مآخذ از پنج کوه میداند. نوشیدن آب و مایعات فراوان در طول روز: اگر به اندازه کافی ادرار نمیکنید و یا رنگ ادرار شما تیره است، به این معنی است که بدن شما دچار کم آبی شده است.

این سنگ به رنگ آبی اقیانوسی می باشد و معنی آکوآمارین نیز به معنی آب دریا می باشد. بهترین راه نیز برای یافتن نوع سنگ، آنالیز و آزمایش دقیق خود سنگ میباشد، همچنین با آزمایش ادرار یا خون (Clinical urine tests) نیز میتوان به ماهیت سنگ پی برد و تا آنجا که اماکن دارد مایعات مصرف کرده و سعی کنید روزانه 12 لیوان آب بنوشید. از افزودن نمک به مواد غذایی اجتناب کنید و برچسب های روی غذاهای فرآوری شده را به منظور دریافت میزان سدیم آنها بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید