تفاوت خامه با سرشیر

مصرف سرشیر برای تقویت مغز و اعصاب نیز مفید است. دارای استحکام مکانیکی کافی و مصرف آن آسان باشد. آیا هورمون هایی که برای دام ها استفاده شده و به آن ها تزریق می شود باعث ناسالم شدن شیر می شوند؟ آنچنان زیبا به شعر فارسی پرداخته که شنونده مبهوت میماند که آیا شاعر این شعرها ترک بوده و به زبان آذری حرف میزده یا نه! در شعر هم این را گفتهام که مولوی به ترکی فکر میکرد و به فارسی مینوشت و من هم همیشه گفتهام اکثر طنزپردازان ما یا ترک هستند یا مادرشان یا پدرشان یا بالاخره از جایی به زبان شیرین ترکی وارد هستند و این طنز در آنها شکفته میشود؛ آنها فقط کار ترجمه آن را انجام میدهند. این شاعر طنزپرداز همچنین شهریار را بزرگترین نماینده شعر قومی ایران و فردوسی را نماینده شعر ملی دانست و ضمن بیان اینکه استاد شهریار توانست اعتبار خاصی به زبان ترکی بدهد، اظهار کرد: انصاف نیست این بحث زبان و لهجه و قومیت را سیاسی کنیم. او سپس مزه غذاها را به زبانها نسبت داد و بیان کرد: شیرینی و حلاوت زبانهای مادری مثل مواد غذایی است که به یک غذای ملی که خوشایند هر کسیست، تبدیل میشود. در پی این ماجرا، اکبر اکسیر، شاعر طنزپرداز در گفتوگو با ایسنا درخصوص اظهارنظرهایی مبنی بر مانع دانستن زبان فارسی برای زبانهای قومی و بحثهایی که در این زمینه ایجاد میشود، اظهار کرد: این بحث تازه نیست؛ از قبل از انقلاب هم وجود داشته است و همیشه یک عده آمدهاند و فکر کردهاند که اگر بحث زبان فارسی و ترکی را جلو بیندازند، میتوانند از آن سوء استفاده کنند.

اکبر اکسیر افزود: چه بهتر است که بزرگان و مسئولان نهادهای فرهنگی چند واحد زبان مادری در کنار زبان فارسی در کتابهای درسی مناطقی که زبان مادری قوی دارند و لازم است قرار دهند و همه بدانند که هیچ غل و غشی در آن نیست؛ در کنار پرداختن به زبانهای بومی خود، آثار فرهنگی بزرگی مانند منظومه استاد شهریار در زبانهای قومی دیگر هم میتواند آفریده شود و این بر فرحناکی زبان ملی ما خواهد افزود و اینها تناقضی با هم ندارند. در صورتی که اینطور نیست و اولین زبان دنیا، زبان مادری است که همه ما به همین زبان بزرگ شده و صحبت کردهایم. از آنجا که بیشتر لاکتوزها به اسید لاکتیک تبدیل میشوند، ماست نسبت به شیر بسیار آسانتر هضم میشود. انگشت تمیز را در شیر نگه میداریم و اندازه گرما را تا حدی که بتوان مقاومت کرد، تشخیص میدهیم؛ دما کمی بیشتر از دمای بدن است، مثل آب گرم.

در یک کاسه، حدود یک پیمانه یا یک لیوان از شیر گرم را با ماستی که بیرون گذاشتهایم، خوب هم میزنیم. یکی دو بار شیر را در حال گرم شدن هم میزنیم تا ته نگیرد. اینکه برای درست کردن ماست، باز هم به مقداری ماست نیاز داریم به این دلیل است که ماست با تخمیر قند شیر (لاکتوز) شکل میگیرد. باکتری خوب و مخصوص ماست، لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل میکند؛ همان چیزی که مزه ماست را ترش میکند. انسان هیچ وقت از زبان بومی خود بینیاز نیست، وقتی زبان باز میکند با زبان مادری با مادر و خانواده خود ارتباط میگیرد، بعد با زبان ملی میتواند مفاهیم ملی و آثار خود را بیافریند. اگر روزی قانون جلو این کار را بگیرد، آن وقت مهمترین ظلم و جفا را بر زبان مادری کرده. اسید لاکتیک موجود در این محصول لبنی باکتری های مخرب موجود در روده را از بین می برد و از اسهال جلوگیری کرده و به ایجاد یک محیط داخلی سالم در روده کمک می کند. او همچنین یادآور شد: فرهنگ هر جامعهای بر زبانهای مادری پایهریزی شده و بعد زبانهای ملی اینها را شکوفا کرده و در سایه این شگرد فرهنگی است که فرهنگ ملتها زنده مانده است.

درحالیکه زبان مادری در ملکوت احساس و عاطفه پرواز میکند. آن یک پیمانه ماست در واقع نقش باکتری زنده را بازی میکند. کلسیم نه تنها از پوکی استخوان جلوگیری میکند بلکه به بهبود حرکت عضلات و عملکرد سیستم عصبی بدن نیز کمک میکند. انواع دوغ پرچرب نیز سرشار از ویتامین K2 هستند .این مواد مغذی برای حفظ استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان مهم هستند، همچنین شواهدی وجود دارد که ویتامین K2 برای سلامت استخوان و درمان پوکی استخوان مفید است . اما در عین حال، وظیفه مهم مادران و پدران این است که بچهها را با زبانهای محلی هم آشنا کنند تا آنها زبان مادری خود را هم درک کنند. هیچکس نمیتواند جلو تکلم یا نوشتن یا استعمال زبانهای محلی را بگیرد، برای اینکه نمیتوان حلاوت شیر مادر را از یاد برد؛ زبان محلی و مادری همان حلاوت شیر مادر را دارد که هیچ انسان باغیرتی نمیتواند این حلاوت را انکار کند. در کنار این، در تمام کشورهای دنیا یک زبان ملی، وفقدهنده همه این زبانهای مادری است.

دیدگاهتان را بنویسید