تراش های الماس |انواع تراش های الماس

اساتیدی را که به خاطر دارم استاد حسن و استاد محمد علی و تعداد زیادی اساتید گمنام هستند که خدا رحمتشان کند با کمال تاسف همه آنها رفتند . نوشتن از هنرهای سنتی و صنایعدستی این مرزو بوم تنها چیزی است که شاید نیاز به هیچ بهانهای نداشته باشد، تنها تکیه بر تاریخ و قدمت این آثار کافی است که ما را به یاد این نکته بیاندازد که کمتر از آنچه لایق آن بودهاند از آنها نوشتهایم. بنابر این تعداد بیست نفر از داوطلبان را با شرایط فوق بطور مسابقه از ریاضیات و تاریخ و طراحی انتخاب نمودند که در روز یکشنبه اول آبان ماه با علاقه مفرطی شروع به کار نمودند .

گره چینی یکی از اصول اربعه معماری سنتی است و به نظر میرسد در طی این سالها هیچ گونه مطالعه جامعی در خصوص این رشته هنری به عمل نیامده که لطمات زیادی را به تاریخ گره چینی وارد کرده است. شیخی نیز که از سنگفروشان است میگوید این افراد معمولا خودشان باندهایی هستند که هم دزدی و هم سنگتراشی و هم فروش را به عهده دارند و نیاز به مراجعه به سنگتراشی ندارند اما بازار دستدومها نیز در این میان خالی از اشکال نیست. بعد از خواندن این مقاله در خواهید یافت که الماس، سنگی قیمتی با خصوصیات بسیار ویژه و منحصر به فرد است که همین ویژگی ها، بسیاری از افراد را به خود جذب می کند تا با خرید زیور آلات ترکیب شده با سنگ الماس همچون دستبند طلا ، گوشواره طلا ، نیم ست طلا مهم تر از همه انگشتر، به زیبایی بدرخشید و همانند الماس منحصر به فرد باشید.

قسمت شمالی زیر زمین این دانشکده را به ما اختصاص داده بودند ، نهری هم ازآنجا می گذشت که در مجاورت آن بخشی مورد استفاده ما بود. موقعیت ویژهای که چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دارد تنوع انواع آن باعث شد تا از این عنصر استفادههای بسیاری بشود و از پوشش پشت بامها گرفته تا قابهای تزئینی پنجرهها و ساخت اشیاء فلزی، چوب مورد استفاده قرار گیرد. گرانی چوب، مقرون به صرفه نبودن کار، تجاری شدن هنر ، ماشینی بودن مصالح ساختمانی ، نبود استادان زبردست، نبود حمایت از سوی سازمان ها و حتی از یاد رفتن این هنر قدیمی از سوی مردم از دلایل منسوخ شدن این و نبود امکان استفاده از آن در بناهای ساختمانها و سایر اماکن بوده است.

اما اماکنی هستند که گره چینی از سالهای دور در خود دارند و به مرور زمان دچار آسیب دیدگی شدهاند و تعمیر و مرمت آنها به همت همین تعداد هنرمند باقی مانده استان صورت میگیرد. سطوح روشنرنگ کره ماه از این سنگ تشکیل شدهاند. ولی بنا به مقتضیات در روز یکشنبه هشت آبان ماه هزار و سیصد و هفتاد و یک مدرسه نامبرده جزء هنرستان عالی هنر های زیبای باستان گردید و از روز دهم آبان ماه هزار و سیصد و هفتاد و یک در محل هنرستان نامبرده مدرسه عالی معماری شروع به کار کرد. مکان دانشکده ابتدا به صورت هنرستان در مدرسه ایران و آلمان در نزدیکی موزه ایران باستان بود.بعدها که به صورت دانشکده درآمد ، به مدرسه مروی و پشت آن مدرسه سپهسالار قدیم تغییر مکان داد.

با توجه به کم رنگ شدن این رشته آیا بازار فروش مناسبی دارد؟ این رشته به گفته معدود استادان به جای مانده، شناسنامه استان همدان است اما با این حال به مرور زمان به دست فراموشی سپرده شده و در آستانه منسوخ شدن است و متأسفانه امروز از آن به عنوان یکی از رشتههای در حال منسوخ استان یاد میشود. در حال حاضر ارسی و گره چینی که یادگاری از زمان قدیم است در اغلب نقاط کشور مشاهده میشود و نمایی منحصر به فرد و متفاوت برای خانه های قدیمی ساخته است.

اما از آنجایی که حمله ای و برگشت پذیر هستند تا زمانی که فرد به فکر درمان بیفتد، همچنان با فرد می مانند. وقتی پراکنده می شدیم به جای دیگر رفته و در گوشه ای دیگر استاد را گیر آورده و از او می خواستیم تا بر روی زمین رایمان نقشه ترسیم کند. حاج محمد علی استاد با سوادی بود و به او ملامحمدعلی (ممدلی) می گفتند.هرچند به اردکانی معروف بود اما در اصل میبدی بود .

بخشی از آنچه امروز از آن به عنوان هنرهای سنتی از آنها یاد میکنیم، رشتههایی هستند که در دایره لغات دایرة المعارف صنایعدستی از آنها با عنوان رشتههای در حال منسوخ و منسوخ شده یاد میشود. استاد امیر برق زدگان متولد 1340 در همدان است که از سن 12 سالگی به صورت حرفهای به رشته گره چینی اشتغال دارد وی در حال حاضر تنها هنرمند باقی مانده از نسل گره چینی سازان شهر همدان به شمار میرود. با این تفکر معرفی رشته گره چینی از رشتههای در حال منسوخ استان همدان و تنها هنرمند فعال گره چینی ساز فعال در شهر همدان را موضوع این گفتگو قرار دادیم.

مانند اردکان ، میبد نیز شهر مرد خیز است. در حال حاضر نیز کارهای بسیار خوب گره چینی توسط همدانیها و همشهریانی که در کشورهای مختلف اقامت دارند سفارش داده می شود و به این واسطه تا حدی امکان عرضه گره چینی همدان در بعضی کشورها فراهم شده است. تعداد این رشتهها در سالهای اخیر به دلایل مختلفی در حال افزایش است و این در حالی است که معاون هنرهای سنتی و صنایعدستی کشور در اواخر سال 87 اعلام کرد: در سال 88 رشته منسوخ شده صنایعدستی نداریم…

اما به حق باید بگویم در ارتباط بیش و کمی که با گردشگران کشورهای مختلف به دلیل سفر به استان همدان فراهم میشود، آنها از این همه شکوه و زیبایی و به هنری که هندسه ایرانی را به کمال رسانده است به وجد میآیند. اکثر نوترونهای آزاد شده توسط یک اتم شکافته شده اورانیوم-۲۳۵ باید بر سایر اتمهای اورانیوم-۲۳۵ تأثیر بگذارند تا واکنش زنجیرهای هستهای را حفظ کنند. از زمانهای گذشته تا به امروز چوب یکی از عناصر دائمی مورد استفاده در معماری ایران بوده است. رشتههایی که روزگاری به دلیل داشتن کاربرد از جایگاه ویژهای در زندگی مردم برخوردار بود و امروز به سبب ورود تولیداتی که از تنوع و کاربری مناسب تری بر خوردارند پایگاه خود را از دست دادهاند.

کاربرد این رشته هنری در گذشته بیشتر در چه مکانهایی بوده است و نسبت به امروز چه تفاوتهایی پیدا کرده است؟ آیا فراموشی این رشتهها در داخل کشور به بازار فروش و عرضه خارج نیز لطمه وارد کرده است؟ این در حالی است که شناخت کافی از گره چینی همانطور که در داخل کشور وجود ندارد در خارج از کشور نیر کمتر دیده میشود. این پنجره های مشبک در هوای گرم، باد ملایم و مطبوع را با کوران هوا به داخل اتاق هدایت میکرد و به همین سبب گرهها در اتاق های تابستانی شیشه نداشتند، درحالی که در اتاق های زمستان نشین شیشه دار بودند و شیشه به کار رفته در آنها دست ساز و به سبب کمبود شیشه در آن زمان بسیار گران بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید