بزرگترین سنگ الماس دنیا 💎 به همراه تصویر

همین موضوع، آن را برای سازندگانی که به دنبال مواد اولیه مرغوب و اصل هستند به متریال محبوب و انتخاب اول تبدیل نموده است. همچنان یاقوت معدن جگدلک، از یاقوت مشهور و نامدار افغانستان نامیده شده است. نوع سبز رنگ آن بسیار کمیاب و ارزشمند می باشد و به گارنت دمانتویید Demantoid مشهور است که به دلیل وجود کرومیوم و آهن فریک به این رنگ در آمده است. سختی سنگ آکوامارین بین ۷.۵ تا ۸ موس است. سنگ آمتیست باعث آرامش روانی افراد می شود و از کسانی که خوابی آشفته دارند کمک می کند تا خوابی آرام داشته باشند .

این خانواده از گوهرها کمک شایانی در درمان بیماری های ریه و فشارخون دارند و در طیف گسترده ای مصرف می شوند. نتایج آزمایش خون می تواند به پایش سلامت کلیه ها کمک کرده و همچنین پزشک را به سمت بررسی وجود دیگر بیماری ها هدایت کند. این سنگ در ایران در گسل ترود شاهرود در سمنان، در 25 کیلومتری رفسنجان در قسمت شرق در کوه های گبری و در شهر فردوس در استان خراسان جنوبی یافت می شود. در ایران سنگ های کوه های گبری در شهر رفسنجان و جنوب سیرجان در استان کرمان شهرتی جهانی دارند، در منطقه خلج در طرقبه مشهد، شمال غربی ارومیه در تکاب و در جنوب استان آذربایجان غربی در شاهین دژ، تفت در استان یزد، در قسمت شمالی دره مراد بیگ و دره شاهسون در ملایر در همدان، در منطقه زند از شهرستان اهر در آذربایجان شرقی نیز ای سنگ وجود دارد.

در سال ۲۰۰۵ هفده کشور اکسیدهای اورانیوم غلیظ تولید کردند: کانادا(۲۹٫۷٪ از تولید جهانی)، استرالیا(۲۲٫۸٪)، قزاقستان(۱۰٫۵٪)، روسیه(۸٫۰٪)، نامیبیا(۷٫۵٪)، نیجر(۷٫۴٪)، ازبکستان(۵٫۵٪)، ایالات متحده(۲٫۵٪)، آرژانتین(۲٫۱٪)، اوکراین(۱٫۹٪) و چین(۱٫۷٪). ایالات متحده در تولید انواع تالک مورد نیاز در مصارف صنعتی خودکفا می باشد. در سال 2011 ، در حدود 6% از تالک مصرفی در ایالات متحده در صنایع تولید عایق پشت بام به کار برده شد. در این میان، چین، بزرگترین تولید کننده ی تالک (با تولید حدود 2 میلیون تن تالک در سال) می باشد.

از جمله معروف ترین معادن آن می توان از معدن فیروزه نیشابور که یکی از بزرگترین معادن فیروزه جهان است و در روستای معدن در شمال غربی شهر نیشابور قرار گرفته یاد کرد. توپاز زرد نسبت به رنگ آبی و قرمز ارزانتر است و توپاز قهوهای نیز دارای کمترین قیمت در بین تمامی رنگهای این کانی میباشد. سنگ های بریل Beryl که جزو کانی های سیلیکات به شمار می آید در پگماتیت های همدان و در کانی های میکاشیست های کوه سنگی مشهد در ایران یافت می شود.

این کانی را در صورت تراش خوردن می توان جزو جواهرات به حساب آورد. به شکل بلورهای مسطح نازک مربعی، اغلب در لبه ها تغییرشکل یافته، همچنین به صورت فلسی و ورقه ای می باشد. این گونه سنگها حالتی دانه ریز و تودهای شکل دارند و در صورتی که عمل سرد شدن ماگما خیلی سریع اتفاق بیفتد، مثلاً هنگامی که گدازه به داخل آب دریا یا دریاچه جریان یابد، بلورها تقریباً هیچ زمانی برای تشکیل شدن پیدا نمیکنند، سنگی که در این حالت پدید میآید یک شیشه طبیعی است. عقیق اِنیدریتیک: ( به ایندرو یا سنگ آب هم معروف است) برآمدگی عقیق برآمدگی کلسدونی تک رنگ که در بخش هایی با آب، که از دیواره ها دیده می شود، پر شده است.

یکی از بیماری هایی که میتواند با زمرد درمان شود، گاستریت یا همان ورم معده است. عقیق کروی: دایره هایی از لایه های عقیق، به صورت مرکز گرا و خارج از مرکز حول نقطه مرکز قرار گرفته اند. هرچند وقتی که سنگهای اصل که حامل اجسام معدنی سنگین و گوهرهای معدنی سنگین هستند، در بستر رودخانه به صورت ریگ و مواد رسوبی تهنشین میشوند، سنگریزههای جواهری برمه علیا، «یبون»، سیلان و «ایلام» را تشکیل میدهند. منبع: این سنگ در سال 1976 در USSR نزدیک رودخانه Charo کشف شد، اسمش را از همان جا گرفته است.

سختی سنگ فیروزه بین ۵.۵ تا ۶ موس است. به جز نیشابور، فیروزه در روستای نیگنان در مشهد، باغو در 100 کیلومتری جنوب دامغان (مشخصه: رگه های طلا) و شهر بابک کرمان نیز یافت می شود. کانی تورمالین Tourmaline که مانند کانی توپاز در رگه های پگماتیتی گرانیت مجموعه پلوتونیک کوه الوند در روستای ترکان همدان در برخی از نقاط مانند روستای منگاوی و اطراف جاده همدان- تویسرکان و در مناطق دیگر ایران مانند خاش در سیستان و بلوچستان، جنوب غربی شهرستان نهبندان در خراسان جنوبی و در قسمت شمال و شمال شرقی شهر ازنا و در شمال غرب الیگودرز در استان لرستان یافت می شود.

تا اکنون در افغانستان مانند فابریکه حریق شده حجاری و بتون کابل دیگر کدام فابریکه وجود ندارد که سنگ مرمر را به ظرفیت کشور قطع و پالش کنند. مجموعه ای از سنگهای نیمه قیمتی آنهایی هستند که به دلیل زیبایی خود ارزش گذاری می شوند و در رنج قیمت از ارزان تا گران بسته به خلوص و کیفیت خود در دسترس هستند. دلیل سیاه بودن این نوع الماس وجود ناخالصی به نام گرافیت است. تورمالین که به دلیل وجود عناصر رنگ زا مانند مس، کروم، آهن و وانادیوم در رنگ های متنوع در رنگ های صورتی، قرمز، بنفش، ارغوانی، زرد، نارنجی، سبز، آبی، سیاه و بی رنگ است.

اين روش غني سازي نيز بايد مانند روش سانتريفوژ بارها و بارها تكرار شود. استفاده از الماس از زمان جنگ جهانی دوم به شدت رشد کرده است و از ترکیب منحصر به فرد خواص و افزایش در دسترس بودن مواد به عنوان روش های سنتز استفاده می شود. چرا که این ایزوتوپ تنها ایزوتوپی است که در طبیعت وجود دارد و در هر مقدار ممکن توسط نوترون های حرارتی شکافته شود. مشکلات از زمانی آغاز میگردد که سنگ در کلیه جابهجا میشود یا به سمت میزنای (لولهای که هر کلیه را به مثانه وصل میکند) به راه میافتد. برای کف راه پله و فضاهای مشابه لازم است از سنگهای محکمتر و مقاومتری استفاده کرد.

زمانی که نور به سنگ چشم گربهای تابانده شود در وسط سنگ خطی ظاهر میشود که بسیار مشابه چشم گربه است. سختی سنگ دُر نجف ۷ موس است. سنگ دُر نجف در رنگهای سفید شفاف و شیشهای یافت میشود. سنگ جاسپر jasper که در زمان های گذشته معتقد بودند دارای خواص شفا بخشی و قدرت بخشی ست از خانواده کلسدون ترکیبی از کلسدون، اوپال و کوارتز است و در ایران در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایرانشهر، در خواف، تربت جام و کودکان در مشهد یافت می شود. سنگ کهربا یکی از انواع سنگ های قیمتی ارزشمند، با قدمت بسیار بالا است.

افزایش سنگ در سنین بالا کاهش می یابد. تصور می شد که نوارهای عقیق به تدریج در سوراخ هایی، که با حباب های گاز از یک محلول سیلیسی، متبلور شده اند. مواردی که گفته شد از مهمترین ویژگی ها و خواص جادویی مهره مار بود. لازم به ذکر است، به طور جداگانه برای هر سنگ یک مقاله کامل تر و تخصصی در ارتباط با خواص سنگ های قیمتی گرداوری شده است که در دسته مقالات سنگ شناسی وبلاگ جواهرمال موجود می باشد و همچنین برای دسترسی راحت تر، لینک های مربوط به هر سنگ در قسمت پایانی معرفی هر سنگ در این صفحه نیز درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید