انواع سنگ کلیه و تشخیص آن – دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

امروزه دقت دستگاه های تراش جواهرات بسیار بالا رفته است و کمتر کسی است که متوجه تقارن تراش گوهر و… بلکه این سنگها حتما باید برش خورده و تراش داده شوند تا به اندازه و شکل دلخواه درآمده سپس پولیش شوند تا جلا و جلوه مورد نظر را پیدا کنند و برای نصب برروی انواع زیور الات از جمله گوشواره ،گردنبند، آویر و دستبند به طور شایسته آماده گردند.از نظر عملی همیشه الگوی استخراج سنگهای جواهر از معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به شکل یک هرم است.به این معنی که در پایه هرم سنگهایی کوچک و با کیفیت پایین هم خانواده جواهر وجود دارند.در رتبه بالاتر سنگهای با کیفیت تر (رنگ بهتر و ناخالصی کمتر) وجود دارند که برای تراشهای ساده استفاده می شوند و فقط در راس هرم سنگهایی باارزش تراش زاویه ای وجود دارند که از بین این سنگها نیز فقط تعداد محدودی به عنوان جواهرات مرغوب وبا ارزش بسیار بالا استفاده میشوند.

تراش برلیان گرد جدید، از تراش های برلیان قبلی تکامل یافته و به ویژه برای الماس طراحی شده است که با ۵۷ یا ۵۸ فست، از نظر ریاضی به شکلی زاویه دار شده تا شعله وری و درخشش این سنگ را به بهترین نحو ممکن نشان دهد. البته باید توجه داشت که اندازه آنها نباید از نصف قطر استوانه دستگاه تامبلر بزرگتر و همچنین کوچکترین اندازه سنگ نیز نباید کمتر از یک دهم اندازه بزرگترین سنگ داخل استوانه باشد. عیلامی ها راه آنها را ادامه دادند و صحنه های دینی و مجالس پادشاهان را صخره ها نقش کردند. همانطور که می دانید سنگ های که سختی موسآنها کمتر از ۷ است به راحتی خراشیده می شوند و مسلماٌ خراش های زیاد روی گوهر جذابیت آن را کم می کند به همین دلیل گوهر های که سختی کمتر از ۷ دارند و کدر هستند به شکل کابوشن پلیش داده می شوند تا خراش ها کمتر به نظر بیایند.

پس از باران و دیگر شرایط جوی لکه های متعددی رو این سنگ به وجود می آید که تمیز کردن آن اغلب مشکل خواهد بود. آنچه که پس از جدا سازی اورانیوم ۲۳۵ باقی میماند به نام اورانیوم خالی یا فقیر شده شناخته میشود که اساسا از اورانیوم ۲۳۸ تشکیل یافته است. ۲-۱ تراش ساده: به هر نوع تراشی اطلاق میشود که در آن زاویه تراشی نشده باشد.این تراش شامل انواع تراشهای منحنی ، گرد ( تراش دامله) ، تراش گود ،تراش خط ،تراش خط برجسته ،تراش شکلهای فانتزی و در نهایت تراش منظره وچهره روی سنگهای جواهر ومجسمه سازی وتراش حجم است.

اما بسته به اندازه و محل تراش ممکن است برش، به تقارن سنگ قیمتی صدمه بزند بنابراین همواره باید به زاویه تراش توجه شود.تراش جواهرات به شیوه اصلی نیازمند بهره مندی از دانش ،مهارت و ابزار دقیق است. در گوهر هایی که با این روش تراش داده می شوند، معمولاً شکل اصلی سنگ ، تا حد زیادی حفظ می شود و در بسیاری موارد ، گوهر از نظر تراش دارای تقارن خوبی نیست اما در عوض وزن بیشتری نسبت به هم ردیفان خود دارد. به دلیل آنکه چشم حساسیت کمتری نسبت به عدم تقارن در بیضی دارد معمولاً سطح زیرین کابوشن ها بیضی در نظر گرفته می شود.

این مدل الماس مانند دیگر الماس های رنگی جزء الماس های فانتزی است و تفاوت آن با دیگر الماس ها این است که میزان ایزوتوپ کربن آن ها سیاه پایین است. منطقه کارارا ايتاليا بهعنوان مهد صنعت سنگ تزييني جهان شناخته ميشود و تکنولوژي توليد سنگهاي آنتيک و مصنوعي از سال ۱۹۶۰ در ايتاليا پديد آمد و اولين کارخانه توليد سنگهاي آنتيک و مصنوعي مربوط به شرکت برتون ايتاليايي بوده که پيش از ۸۰ نمايندگي در کشورها و ۳ نمايندگي در ايران دارد. تورمالین سبز دارای خواصی نظیر تقویت عملکرد سلامت قلب، جاری ساختن نیروی حیات برای تمامی موجودات زنده و دستیابی به صلح درونی از طریق مرکزیت دادن قلب می باشد.این گوهرسنگ یکی از سنگهای برتر خود درمانی بوده و میدارن انرژی را برای متعادل نگه داشتن قلب که مهمترین عضو حیاتی بدن است تنظیم می کند.

من از دستور تمیزکننده کیسه صفرا استفاده کرده ام (که زیر آن را توضیح داده ام) به طور پیوسته و با موفقیت انجام می دهم. دسته B : که اغلب به علت ساختار و رنگ نه چندان خوب ارزش فرآوری و بهسازی نداشته و صرفا در سطح آن واکس و مواد پلیمری تزریق کرده و پاکی و شفافیت آن بهبود زیادی میابد. فشار، فیبرهای عصبی را فعال می کند که سیگنال های درد را به مغز انتقال می دهند. طرح اولیه می تواند انواع اشکال هندسی را به خود بگیرد- مستطیل، مربع، مثلث، بادبادک شکل و بیشتر.

سنگ تراشی و حجاری در ایران ، قرن ها ق.م برای تهیه وسایل اولیه زندگی و ابزار شکار آغاز شد. سنگ های تراش پله ای مستطیل شکل کوچک، با فست های کمتر، تحت عنوان باگت شناخته شده اند و درحلقه ها به عنوان سنگهای شانه برای سنگهای بزرگتراستفاده می شوند. این تراش به دلیل ایجاد طیف رنگی بسیار گسترده از محبوبیت فراوان برخوردار است و برای تمام سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کاربرد دارد. این تراش امروزه به طور گسترده ای برای سنگهای شفاف یا مات که برای تاثیرگذاری شان، به رنگی اثر سطح متکی هستند، استفاده می شود.

چنین ساختاری معمولا در دو ردیف در Rose Cut وجود دارد که شامل شش مثلت می شوند ولی در برخی سنگ های قیمتی بزرگتر تعداد ردیف ها، بیشتر خواهد بود. این فرآیندها شامل فعالیت هایی است که توسط آنها اورانیوم و پلوتونیوم (پلوتونیوم به دلیل سادگی عملیات fission بیشتر در ساخت سلاح های اتمی بکار برده می شود) از سایر مواد جدا می شوند. اورانیوم طبیعی شامل سه ایزوتوپ اصلی است: اورانیوم-۲۳۸ (۹۹٫۲۸٪ فراوانی طبیعی)، اورانیوم-۲۳۵ (۰٫۷۱٪) و اورانیوم-۲۳۴ (۰٫۰۰۵۴٪). از این رو باید محاسباتی سه بعدی انجام شود تا مسیر بازتاب نور پیش بینی شود.

بسیاری از طراحان داخلی روی این دیوار های سنگی و آنتیک کاری شده را نورپردازی می کنند تا بافت سنگ و سایه های ایجاد شده توسط آن را برجسته سازند. در این مقاله ضمن بررسی ویژگی و ساختار انواع طبیعی، مصنوعی و بدل الماس سیاه به مقایسه روش های شناسایی آن با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و طیف سنجی رامان و بزرگترین سنگهای الماس سیاه پرداخته شده است. برای آشنایی با سنگ مهر ماه کوارتز نیز می توانید از مقاله آشنایی با سنگ کوارتز استفاده نمایید و با ویژگی های اصلی آن آشنا شوید.

با این حال به طور قابل ملاحظهای از کوارتز نرمتر است. از آنجایی که الماس ها با تقریب خوبی متقارن هستند ، نور از سمت های مختلف و با زوایای مختلفی وارد آن شده و این عامل نیاز به ارزیابی مجدد نتایج Tolkowsky را موجب می شود تا الماس به بهترین نحو بدرخشد. جنبه مهم دیگری که Tolkowsky آن را نادیده گرفت میزان بازگشت نور درون الماس بود. سبب این نام گذاری (باباقوری) روی عقیق سلیمانی این است که طرح چشمی درون چنین نوع نگینی وجود دارد که مقداری هاله اطراف آن فراگرفته است. در اواخر قرن ۱۳ و در اوایل قرن ۱۴ میلادی، علاقه برای ایجاد گوهر هایی با سطح و در نتیجه ایجاد چرخش نور درون سنگ افزایش یافت و در زمان رنسانس این علاقه به گونه ای شدت گرفت که علم و هنر کنترل نور درون سنگ قیمتی به توسعه علم گوهرشناسی و طبیعتاً گوهرتراشی انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید