از سنگ زمرد چه می دانید؟

وزن سالم همراه با یک رژیم غذایی سالم و متعادل که شامل مواد مغذی و فیبر کافیست میتواند تا حدود بسیار زیادی احتمال تشکیل سنگ کلیه را کاهش بدهد و یا به دفع آنها کمک کند. نوشیدن 12 ليوان در روز ممکن است به آسان کردن دفع سنگ کلیه کمک کند. جراح در حالیکه به نمایشگر نگاه می کند از این وسایل برای جدا کردن دقیق کیسه صفرا از کبد، مجاری و سایر ساختمانها استفاده می کند. پزشک آندوسکوپ را به معده و سپس به درون روده هدایت می کند. سنگ را هنگامی که تضعیف شد، جایگزین کنید.

یک ماده رادیو اکتیو به بیمار تزریق می شودکه در کیسه صفرایی که بعداً تحریک به انقباض می شود جذب می گردد. اگر تب دارید (به طور معمول با درد شکمی همراهی می شود) ممکن است با یک مشکل کیسه صفرا مواجه باشید. اگر کلسترول حذف نشود، سنگهایی را تشکیل میدهد که اندازه این سنگها میتوانند بسیار متغیر باشند. پس از اقدامات فوق، بیمار برای عمل جراحی آماده میشود که بهتر است در طی چند روز(۴-۱ روز اول) انجام شود اما در شرایطی که وضعیت بیمار برای عمل جراحی مناست نیست و با تعویق عمل وضعیت بیمار قابل بهبود است، بهتر است عمل جراحی را به ۸-۶ هفته بعد موکول کرد.

آسیب بزرگ خطرناکتر است و نیاز به جراحی اضافی دارد. از آنجا که ماهیچه های شکمی در حین جراحی لاپاراسکوپی بریده نمی شوند، بیماران درد و عوارض کمتری نسبت به جراحی با استفاده از برش بزرگ از طریق شکم دارند. این یک جراحی بزرگ محسوب می شود و ممکن است نیاز به ۲ الی ۷ روز بستری در بیمارستان و چند هفته استراحت در منزل برای بهبودی داشته باشد. به این نوع جراحی، جراحی باز گفته می شود چرا که در آن جراح یک برش ۱۲ الی ۲۰ سانتی متری در شکم می زند تا کیسه صفرا را بردارد. قواره کردن تخته سنگها: تخته سنگها را در ابعاد، قطر و اندازهی موردنیاز برش زده و آن را لایه میکنند.

در این جراحی جراح چند برش کوچک بر روی شکم می دهد و وسیله جراحی را داخل می کند و یک دوربین ویدئویی بسیار کوچک درون شکم قرار داده می شود که یک نمای بسته از اندامها و بافتها را به جراح می دهد. اگر جراح مانعی را در حین روش لاپاراسکوپی مانند عفونت محل یا جای زخم باقی مانده از سایر جراحیها را بیابد ، گروه جراحی ممکن است تصمیم به تغییر روش و تبدیل آن به جراحی باز بگیرند. مواد و مصالح این روش سنگهای ابزاری مانند مرمر و گرانیت که دارای بافت و تراکم یکنواخت هستند برای این کار مناسباند.

برای اولین بار استفاده از روش الكتروليز (برقكافت)منجر به توليد آب سنگين شد. به همراه داشتن مهره مار مزایای بسیار زیادی دارد که در زیر به مواردی مهم از آن اشاره می کنیم. سنگ اسید اوریکی: افرادی که مایعات کمی می نوشند ولی بدنشان آب زیادی از دست می دهد به این سنگ کلیه دچار می شوند. بلور الماس در عمق نسبتا زیادی از زمین یعنی ۸۰ کیلومتری و یا پایین تر از آن و در میزان حرارتی به اندازه ۱۱۰۰ الی۱۳۰۰درجه سانتی گراد تحت فشار بسیار بالای سنگهای انباشته شده به وجود میآید.

الماسهایی با رنگ K در مقیاس رنگ الماس GIA به عنوان “تُن رنگ ضعیف faint tint ” طبقهبندی میشوند ، به این معنی که آنها دارای سایه رنگ ناچیز زرد هستند که حتی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است. در آوریل 1905 توماس کولینان تصمیم به فروش این الماس گرفت و آماده ارسال آن به دفتر S. Neumann & Company در لندن ، انگلیس شد. به هر حال از آنجا که صفرا در کیسه صفرا ذخیره نمی شود به دفعاات بیشتری به درون روده کوچک جریان می یابد و منجر به ایجاد اسهال در حدود ۱ درصد افراد می گردد.

بسیاری از افراد هیچ گاه متوجه وجود سنگ کیسه صفرا خود نمی شوند و علائمی هم ندارند مگر اینکه وجود سنگ با آزمایشات دیگر به طور اتفاقی اثبات شود. در صورت تردید می توانید مانند خیلی از افراد شکاک تعدادی از این سنگها را برای اثبات سنگ کبدی بودن آنها به آزمایشگاه بفرستید. البته در بیمارانی که به علل موقتی دچار سنگ صفرا شدهاند (مانند دوره بارداری و زایمان) و مبتلا به عوارض سنگ نشدهاند نیز میتوان یک دوره کوتاه مدت درمان طبی انجام داد.این دارو با دوز ۶۰۰ میلیگرم روزانه در سنگهای کلسترولی (غیر اوپاک و قطر کمتر از ۱۰ میلیمتر) به شرط فانکشن داشتن کیسه صفرا و طی ۱۲-۶ ماه در ۵۰ درصد از بیماران اثر کرده و سنگ حل میشود و در بیماران با علل غیر موقتی، با دوز کم برای تمام عمر ادامه مییابد.

از سوی دیگر، کوچک کردن قطر سنگ کیسه صفرا به حدی که بتواند به داخل لوله صفرا(کلدوک) مهاجرت نماید، از نظر علمی توصیه نشده است. بیمار یک آندوسکوپ را (که لوله ای انعطاف پذیر، دراز و چراغ دار است و به یک کامپیوتر و نمایشگر تلویزیونی متصل است) فرو می دهد. در ای آر سی پی، بیمار یک آندوسکوپ را (که لوله ای انعطاف پذیر، دراز و چراغ دار است و به یک کامپیوتر و نمایشگر تلویزیونی متصل است) فرو می دهد.

ای آر سی پی برای مشخص کردن محل و برداشتن سنگها از مجاری استفاده می شود. اگر سنگهای صفراوی در مجاری صفراوی باشند، پزشک (معمولاً یک متخصص گوارش) ممکن است از ای آر سی پی ( ERCP)برای تعیین محل سنگها و برداشتن آنها پیش از جراحی یا در حین آن استفاده نماید. این جراحی را کوله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) لاپاراسکوپی میگویند. بعد از هر بار استفاده، سنگ پا را تمیز کنید. میخچه و پینه پا گاهی با زگیل اشتباه گرفته می شوند.

این خاصیت یکی از محبوب ترین خواص سنگ پا بوده که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. دکتر چیونان چینی معتقد است که مسایل متعدد دیگری نیز میتواند باعث سرطان شود ولی این هم یکی از آنهاست. چون با این مهاجرت و افتادن سنگ به داخل کلدوک، یک عمل (کلهسیستکتومی) ساده به دو عمل تبدیل میشود که یکی همان برداشتن کیسه صفرا و سنگهای آن (کلهسیستکتومی) است و دیگری تمیز کردن سنگهای کلدوک یا لوله صفراوی است که باید از طریق عمل جراحی (باز یا لاپاروسکوپی) و یا به روش آندوسکوپیک (ERCP)صورت گیرد که خود نه تنها از نظر هزینه بیشتر از یک عمل جراحی ساده برداشتن کیسه صفرا است بلکه میتواند برای بیمار خطرات جانی داشته باشد.

بعد از درمان غیر جراحی معمولاً سنگها عود می کنند. درمان غیر جراحی در موقعیتهای خاصی (مثلا زمانی که بیمار مشکلی پزشکی خاصی که نیاز به پیشگیری از جراحی داشته باشد) استفاده می شود و فقط برای سنگهای کلسترولی به کار می رود. بیشترین جراحی کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی نامیده می شود. به این نوع جراحی کوله سیستکتومی گفته می شود. در حدود ۵ درصد جراحی های کیسه صفرا نیاز به جراحی باز می باشد. این سنگ های زیبا و درخشان هزاران سال است که مورد توجه انسان قرار دارند و دلیل گران قیمت بودنشان نیز، نادر بودنشان نسبت به دیگر سنگ های رایج در جواهرسازی است.

علت معروف بودن این کوهر به دلیل ویژگی منحصر به فرد انکسار نور توسط آن است. داروی متیل تربوتیل اتر می تواند برخی سنگها را در عرض یک تا ۳ روز از بین ببرد اما این دارو باید بسیار به دقت استفاده شود چرا که یک داروی بی هوشی دهنده قابل اشتعال است و می تواند سمی باشد. سپس دلال ها از افراد مختلف و معتبر برای خرید کالا دعوت کرده و آنهایی که واجد شرایط هستند را ثبت نام می کنند. استفاده از سنگ های مصنوعی تراورتن سفید سنگ مصنوعی در نمای ساختمان ها احتمال ایجاد مشکل را نسبت به استفاده از سنگ های طبیعی، دوچندان خواهد کرد.

لجن صفراوی شرایطی است که تنها سنگ های میکروسکوپی و کریستالی دیده می شود. یا مجرای صفراوی مشترک آسیب دیده ممکن است باعث نشت صفرا و عفونت بالقوه خطرناک و دردناکی بشود. مصرف گوشت بدون چربی مثل ماهی و یا مرغ برای دریافت پروتئین و همچنین ویتامین B12 ضروری است. همچنین از ابزارهای اندازهگیری مانند خطکش و گونیا و وسایل ایمنی مثل کلاه، دستکش، عینک، ماسک و غیره استفاده میشود. سنگ کلیه در انواع مختلف رسوبات سختی هستند که درون کلیه ها از نمک های اسیدی ساخته و موجب بروز درد در ناحیه ی کمر و پهلو می شوندکه بسته به نوع سنگ درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.سنگ کلیه به علل متفاوتی مثل سابقه ی خانوادگی و یا تغذیه ی نامناسب به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید